Ισοπαλία χωρίς σκορ στην Τρίπολη

Λευκή ισοπαλία στην Τρίπολη μεταξύ του Αστέρα και του Απόλλωνα Σμύρνης.

Ενόψει της 3η αγωνιστικής της Super League 1,ισόπαλο έληξε το ματς μεταξύ Αστέρα Τρίπολης και Απόλλωνα Σμύρνης με 0-0.

Ο Αστέρας είχε την κατοχή σε όλο το παιχνίδι αλλά ο Απόλλων Σμύρνης τις σημαντικότερες ευκαιρίες και θα μπορούσε να φύγει με το διπλό από την Τρίπολη.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό με τον Αστέρα να έχει φλύαρη κατοχή αλλά τον Απόλλωνα με αντεπιθέσεις να κερδίζει δύο κόρνερ που έμειναν ανεκμετάλλευτα.
Η πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού ήταν από πλευράς Απόλλωνα Σμύρνης. Ο Μπαξεβανίδης σέντραρε από τα δεξιά στον Ιωαννίδη που έστρωσε με το στήθος στον Φατιόν που βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά ο Παπαδόπουλος είπε “όχι”.
Στο 20′ ο Ριέρα εκτέλεσε φάουλ στο δεύτερο δοκάρι προς τον Σίτο που γύρισε την μπάλα πάνω στον Βέρχουστ που παραχώρησε κόρνερ.
Ο Απόλλων ανέβηκε και είχε δικό του το υπόλοιπο μισό του ημιχρόνου δημιουργώντας ευκαιρίες, την προβολή του Ιωαννίδη από την μικρή περιοχή στο 26′ που ανάγκασε τον τερματοφύλακα του Αστέρα Τρίπολης σε εκπληκτική επέμβαση ύστερα από κόρνερ και κακή απομάκρυνση του Μπαράλες.

Αλλά και την σέντρα σουτ του Μπαξεβανίδη που πέρασε από όλους. Ο Αστέρας με την σειρά του είχε σημαντική φάση με τον Τίλικα στο 36ο λεπτό που βγήκε στην αντεπίθεση αλλά το σουτ που επιχείρησε βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Η εικόνα του δεύτερου μέρους ήταν εντελώς διαφορετική ο Αστέρας είχε τα ηνία του παιχνιδιού και είχε δύο πολύ καλές στιγμές στο διάστημα μεταξύ 45-60 με την κεφαλιά του Μπαράλες που μάζεψε ο Βέρχουστ στο 47′ και το σουτ του Τίλικα στο 55′ που έδιωξε με όμορφη επέμβαση ο Νταβίνο Βέρχουστ.

Έπειτα το ματς ήταν χλιαρό με τον γηπεδούχο αν έχει μια ανούσια κατοχή έως το 75ο λεπτό που η ομάδα της Τρίπολης απείλησε με το σουτ του Μπαράλες που έφυγε λίγο άουτ μετά από υποδειγματική αντεπίθεση ενώ και στο 77′ το σουτ του Τίλικα το οποίο δεν “φόβισε” τον Βέρχουστ που μάζεψε με ευκολία. Παρόλη την υπεροχή του Αστέρα ο Απόλλων έφτασε κοντά στο γκολ στο 81′, με την εκτέλεση κόρνερ του Κολ και την κεφαλιά του Λισγάρα που προσέκρουσε στο αριστερό δοκάρι του Αστέρα.

Ύστερα ο Απόλλων πίεζε τον Αστέρα και ζήτησε πέναλτι στη κεφαλιά του Λισγάρα που κόντραρε πάνω στον Σουάρες αλλά ο διαιτητής διέταξε παίζεται. Το τέλος της αναμέτρησης δεν άργησε και το τελικό σκορ δεν άφησε καμιά από τις δύο ομάδες ικανοποιημένες.

Οι συνθέσεις:

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Σουάρες, Πασαλίδης, Τασουλής(Άλβαρεζ 87′), Ιγκλέσιας, Μουνάφο (Φερνάντες 69′), Τίλικα(Τσεσκ 87′), Ριέρα(Γκόμες 46′), Σίτο(Αλί Μπαμπά 69′), Μπαράλες

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουστ, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπρούσιτς, Μπαξεβανίδης, Χουχούμης(Τσαμπούρης 70′), Κολ(Κιτόκο 90+1′), Άντονι, Τσιλούλης, Μπεντινέλι(Μουνιέ 90+1′), Ιωαννίδης(Φερνάντες 87′)