Ισόπαλο το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Ισόπαλο με σκορ 1-1 ήρθε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, για την 22η αγωνιστική της Super League, με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει το αήττητο σερί του, αλλά να χάνει για πρώτη φορά φέτος βαθμούς στη Τούμπα.

Σε ένα ματς με πολλά νεύρα, με πολλά φάουλ, με αρκετές κάρτες, αλλά καθόλου ρυθμό και τελικές οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες, με το αποτέλεσμα να είναι δίκαιο.

Ο ΠΑΟΚ δεν ήταν τόσο καλός όσο τα προηγούμενα ματς, δεν μπορούσε να βγει μπροστά και να κάνει ευκαιρίες και όπως φάνηκε η «οβίδα» του Βιεϊρίνια δεν ήταν αρκετή στον «Δικέφαλο» που στρέφει την προσοχή του στον αγώνα Κυπέλλου με τον Πανιώνιο.

Νευρικό ξεκίνημα από τις δυο ομάδες, με αρκετά λάθη στο κέντρο του γηπέδου περιλάμβανε το πρώτο 10’ του αγώνα, με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται από ένα σουτ του Ματίγια στο 12’, έξω από την περιοχή.

Οι παίκτες του Παντελίδη πίεζαν ψηλά, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι παίκτες του Λουτσέσκου, να μην είχαν κάνει τελική στα πρώτα 30’ του ντέρμπι. Ο ΠΑΟΚ μπορεί να μην είχε μεγάλη τελική μέχρι το 39’, αλλά μια «οβίδα» του Βιεϊρίνια από πάρα πολύ μακριά θα έδινε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Το πρώτο ημίχρονο με τη λήξη του βρήκε τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 1-0 και με τις δυο ομάδες να έχουν ελάχιστες τελικές, αλλά αρκετές λάθος μεταβιβάσεις. Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι για μόλις 1,5 λεπτό και άνοιξαν το σκορ και χάλασαν την πετυχημένη άμυνα που έκαναν οι παίκτες του Παντελίδη μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Με την αρχή του δευτέρου μέρους είδαμε ότι και στο πρώτο, δηλαδή νευρικό ξεκίνημα και από τους δυο αντιπάλους και πολλά λάθη. Μέχρι το 70’ είδαμε κάποια μακρινά σουτ από τον Μαουρίσιο και τον Τζανακάκη, αλλά και τα δυο δεν ήταν και τόσο απειλητικά.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 81’ ξανά με ένα σουτ του Πέλκα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά και αυτό χωρίς να βρει στόχο. Στο 85’ ο Άρης κέρδισε ένα φάουλ από τα πλάγια, με την εκτέλεση του, ο Βέλεθ πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ, έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 1-1.

Σκόρερ: 39’ Βιεϊρίνια – 85’ Βέλεθ

Κίτρινες: Βαρέλα, Μπίσεσβαρ, Μάτος – Τζανακάκης, Βέλεθ, Κόρχουτ

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Σάκχοφ (56’ Ολιβέιρα), Ζαμπά, Μπίσεσβαρ (88’ Σφιντέρσκι), Ελ Κανουρί (68’ Πέλκας), Άκπομ

Αναπληρωματικοί: Ρέι, Ίνγκασον, Λημνιός, Ενρίκε

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Κόρχουτ (85’ Βαλεριάνος), Βέλεθ, Τζανακάκης, Ρόουζ, Σιώπης, Ματίγια, Γκαρσία (89’ Ιντζόγλου), Μαρτίνες (64’ Γιουνές), Λάρσον, Ντιγκινί

Αναπληρωματικοί: Αναγνωστόπουλος, Δεληζήσης, Ανάκογλου, Σαββίδης