Ισόπαλοι ΟΦΗ και Ατρόμητος στο Ηράκλειο

ΟΦΗ και Ατρόμητος μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», για την εξ’ αναβολής 15η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 33΄ με τον Κουλούρη και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 37΄ με τον Νέιρα. Στα 14 γκολ έφτασε στο πρωτάθλημα ο Κουλούρης.

Ο Ατρόμητος παρέμεινε στην 4η θέση με 30 βαθμούς, ενώ ο ΟΦΗ με 16β είναι 14ος και εντός της επικίνδυνης ζώνης του υποβιβασμού.

Πιο αποφασιστικός μπήκε στο ματς ο Ατρόμητος και πίεσε τον ΟΦΗ. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα άνηκε στον Ατρόμητο στο 8ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κουλούρης πήρες την κεφαλιά, όμως ο Στρέζος απέκρουσε εκπληκτικά, κρατώντας το 0-0.

Στη συνέχεια ο ΟΦΗ αν και είχε την κατοχή, ο Ατρόμητος είχε τις φάσεις και ήταν πιο ουσιαστικός. Στο 24ο λεπτό ο Ουάρντα μόνος του στην μεγάλη περιοχή, έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Τελικά το γκολ για τους Περιστεριώτες ήρθε στο 33’, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπουσούλατζιτς πήρε τη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Κουλούρης σε κενό τέρμα και με κοντινή προβολή, έκανε το 1-0.

Ο ΟΦΗ απάντησε γρήγορα και τέσσερα λεπτά αργότερα έφτασε στην ισοφάριση. Ο Γιακουμάκης ‘’έσπασε’’ όμορφα την μπάλα στον Κοροβέση στην πλάτη της άμυνας και από τα δεξιά έκανε την παράλληλη πάσα στο σημείο του πέναλτι, με αποδέκτη τον Νέιρα, ο οποίος με έξοχο τελείωμα, νίκησε τον Μέγερι, κάνοντας το 1-1.

Στο 41ο λεπτό ο Κιβρακίδης έγινε αναγκαστική αλλαγή, καθώς τραυματίστηκε με τον Νάτσο να παίρνει την θέση του.

Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά, αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν φάσεις.

Στο 79’ ο Ναμπί έχασε μεγάλη ευκαιρία για τους Κρητικούς, όμως το σουτ του από το ύψος της μεγάλης περιοχής, κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 81’ ο Ατρόμητος είχε καλή ευκαιρία, με το δυνατό σουτ του Μπουσούλατζιτς΄, έξω από την περιοχή, να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Στρέζου.

Στο 90’ ο ΟΦΗ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Παπαστεριανό. Ο Βούο από τα αριστερά, έκανε την παράλληλη πάσα με τον Παπαστεριανό να βρίσκεται απέναντι στον Μέγερι, έκανε το πλασέ, όμως ο Ούγγρος τερματοφύλακας πραγματοποίησε μεγάλη απέκρουση.

Κίτρινες: Ποτουρίδης, Νάστος, Νέιρα- Μάντσον, Σάκιτς

ΟΦΗ: Στρέζος, Ποτουρίδης, Μιχόγεβιτς, Γιαννούλης, Μπράουν, Νάστος (77’ Παπαστεριανός), Μεγιάδο, Νέιρα, Ναμπί, Κοροβέσης (66’ Ντίνας), Γιακουμάκης (75’ Βούο)

Ατρόμητος: Μέγιερι, Σάκιτζ, Χατζηισαίας, Καρασαλίδης, Ρισβάνης,  Μπουσούλαζιτς, Κιβρακίδης (41’ Nάτσος), Ουάρντα, Μάνσον (78’ Μάντσον), Μπρούνο (64’ Ενσικουλού), Κουλούρης