Ισόπαλοι Παναθηναϊκός και ΟΦΗ στην Κρήτη

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον Παναθηναϊκό, αφού οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1 στην Κρήτη, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Superleague.

Οι δυο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας και ο Παναθηναϊκός στρέφει τώρα την προσοχή του στο ματς με τον Άρη την ερχόμενη Κυριακή στο ΟΑΚΑ. Με 21 βαθμούς οι πράσινοι είναι στην 5η θέση του ελληνικού πρωταθλήματος, ενώ ο ΟΦΗ είναι μια θέση πιο πάνω με δυο βαθμούς περισσότερους.

Ο Φιγκερέιδο άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους στο 67ο λεπτό και ο Μακέντα λίγο πριν τη λήξη έγραψε το τελικό 1-1 του αγώνα.

Ο αγώνας

Ο Περέα στο 12ο λεπτό γύρισε τη μπάλα, αλλά μπλόκαρε ο Σωτηρίου. Εφτά λεπτά αργότερα ο Μπουζούκης είχε τη δίκη του ευκαιρία, αλλά ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ μπλόκαρε ξανά.

Ο Μακέντα στο 28ο λεπτό σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 42’ ο Φιγκερέιδο έστειλε για τους γηπεδούχους τη μπάλα, όμως ακυρώθηκε και αυτό το τέρμα ως οφσάιντ. Μάλιστα ο διαιτητής συμβουλεύτηκε και το VAR.

Στο 58’ ο Δώνης σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά πάνω από την εστία του Σωτηρίου. Δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος εκτέλεσε φάουλ, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Ο Στάικος στο 67’ έδωσε τη μπάλα στον Τσιλιανίδης και αυτός με τη σειρά του έστρωσε στον Φιγκερέιδο, για να σκοράρει και να γράψει το 1-0 για τους Κρητικούς.

Το Τριφύλλι έμεινε να αγωνίζεται με δέκα παίκτες στο 70’ μετά την αποβολή του Σένκεφελντ.

Στο 83’ οι πράσινοι κέρδισαν πέναλτι και το επόμενο λεπτό ο Μακέντα το εκτέλεσε εύστοχα, πετυχαίνοντας το 1-1. Ο Κουρμπέλης είχε καλή στιγμή στο 87’ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι των γηπεδούχων.

Κίτρινες: Σένκεφελντ, Γιαννούλης, Μαρινάκης, Νέιρα

Κόκκινες: Σένκεφελντ

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Νέιρα, Σακόρ, Βαζ (91’ Ντίνας), Τσιλιανίδης, Σόουζα (64’ Στάικος), Φιγκερέιδο (81’ Μάνος)

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Νούνες, Ινσούα, Κουρμπελης, Μπουζούκης (81’ Ζαχίντ), Περέα, Δώνης, Χατζηγιοβάνης (73’ Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα (87’ Κολοβέτσιος)