Ισόπαλος ο ΑΠΟΕΛ, νίκησαν Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Γουλβς

Ισόπαλος 2-2 αναδείχθηκε ο ΑΠΟΕΛ κόντρα στην Καραμπάγκ. Νίκησε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στη Σερβία με 1-0 την Παρτιζάν. Ισοπαλία για τη Ρόμα με τη Γκλάντμπαχ στο Ολίμπικο, και πάρτι για την Άλκμααρ που διέσυρε την Αστάνα με 6-0, για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Άλκμααρ – Αστάνα 6-0

Πάρτι έκανε η Άλκμααρ επί της Αστάνα στη Ολλανδία, νικώντας με 6-0.
Η Άλκμααρ πήρε κεφάλι στο σκορ στο 39′(1-0). Ο Κοπμέινερς νίκησε από τα έντεκα βήματα τον Έρικ, ο οποίος αντικατέστησε τον Μοκίν στο 26′ λόγω τραυματισμού.

Οι Ολλανδοί πέτυχαν και άλλο γκολ με τον Μποαντού στο 43′ να κάνει τον 2-0 που ήταν το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Το τρίτο γκολ ήρθε με τον Στένγκς στο 77′. Η ολλανδική ομάδα δεν σταμάτησε και συνέχισε πετυχαίνοντας το 4-0 με τον Κοπμέινερς, ο οποίος έφτασε τα δύο προσωπικά γκολ στον αγώνα στο 84′. Το 5-0 σημείωσε ο Σουγκαβάρα δύο λεπτά αργότερα στο 86′ και το τελικό 6-0 σημείωσε ο Ιντρίσι στο 90+2′

Η Άλκμααρ έφτασε τους 5 βαθμούς περνώντας στην δεύτερη θέση του δωδέκατου ομίλου. Χωρίς βαθμό στον όμιλο η Αστάνα.

Γάνδη – Βόλφσμπουργκ 2-2

Η Βόλφσμπουργκ δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ, με την Γάνδη να ισοφαρίζει στο 90+4′ παίρνοντας το βαθμό της ισοπαλίας.

Οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3′ με τον Βέγκχορστ(1-0). Η Βόλφσμπουργκ πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 24′ με τον Ζοάο Βίκτορ. Η Γάνδη μείωσε λίγο πριν το ημίχρονο με τον Γιάρεμτσουκ στο 41′ να κάνει το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος οι Βέλγοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 στις καθυστερήσεις στο 90+4′ με τον Γιάρεμτσουκ να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα.

Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με 5 βαθμος στην κορυφή του ένατου ομίλου.

Γιούνγκ Μπόις – Φέγενορντ 2-0

Εύκολα επικράτησε η Γιούνγκ Μπόις στην έδρα της με 2-0 επί της Φέγενορντ.
Οι πρωταθλητές Ελβετίας προηγήθηκαν με τον Ασαλέ να ευστοχεί με πέναλτι για το 1-0. Ο Πιέρ Νσαμέ επίσης με πέναλτι, νίκησε για δεύτερη φορά τον Βέρμερ, κάνοντας το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Μόνη στην κορυφή η Γιούνγκ Μπόις με 6 πόντους, μετά την ισοπαλία της Πόρτο με την Ρέιντζερς, στην τελευταία θέση η Φέγενορντ με 3 βαθμούς στον έβδομο όμιλο.

Καραμπάγκ – ΑΠΟΕΛ 2-2

Ισόπαλος 2-2 ήρθε ο ΑΠΟΕΛ στην έδρα της Καραμπάγκ.

Στο Αζερμπαϊτζάν ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 13ο λεπτό. Οι Κύπριοι δεν έδιωξαν σωστά την μπάλα, εκείνη κατέληξε σε πόδια Αζέρων και ο Κουιντάνα βρέθηκε μόνος του στην μεγάλη περιοχή, ανοίγοντας το σκορ (1-0).

Η κυπριακή ομάδα βρήκε την ισοφάριση με το αυτογκόλ του Μεντβέντεφ, ο οποίος έκανε το 1-1.

Μάλιστα ο ΑΠΟΕΛ έκανε την ανατροπή στο 45′ με τον Χαλένιους, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ με 2-1.

Στο δεύτερο μέρος η Καραμπάγκ έκανε το 2-2 με τον Άιλτον στο 58′, σκορ που παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Παρέμεινε στην τέταρτη θέση ο ΑΠΟΕΛ με 1 πόντο στον πρώτο όμιλο.

Λουντογκόρετς – Εσπανιόλ 0-1

Πέρασε με δέκα παίκτες από την Βουλγαρία η Εσπανιόλ, νικώντας με 1-0 την Λουντογκόρετς.

Η Εσπανιόλ με τον Μπονίλα μπήκε μπροστά στο σκορ με 1-0 στο 13′, αποτελέσμα που έμεινε μέχρι το τέλος.

Με δέκα παίκτες έμεινε η ισπανική ομαδα στο 88′, μετά την αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Λόπεζ.

Πρώτη θέση για την Εσπανιόλ με 7 βαθμούς, στην δεύτερη η Λουντογκόρετς με 6π., στον όγδοο όμιλο.

Μπασακσεχίρ – Βόλφσμπεργκερ 1-0

Νικησε η Μπασακσεχίρ 1-0 την Βόλφσμπεργκερ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Καχβέσι στο 78′

Μπεσίκτας – Μπράγκα 1-2

Έφυγε με το διπλό από την Τουρκία η Μπράγκα με 2-1 απέναντι στην Μπεσίκτας.

Στη “Vodafone Arena” η Μπράγκα πήγε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 1-0, με σκόρερ τον Χόρτα στο 38′. Ωστόσο, η Μπεσίκτας ισοφάρισε στο 71′ με τον Ναγίρ σε 1-1.

Η τούρκικη ομάδα στο 74′ έχασε πέναλτι με τον Λιάλιτς, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Η Μπράγκα τελικά έφυγε με την νίκη από την Τουρκία. Ο Εντουάρντο σκόραρε στο 80′, σε μια αντεπίθεση για σεμινάριο από τους παίκτες της Μπράγκα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Έπιασε κορυφή η Μπράγκα με 7 βαθμούς. Παραμένει χωρίς πόντο η Μπεσίκτας.

Παρτιζάν – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1

Πέρασε από τη Σερβία η Γιουνάιτεντ, νικώντας με 0-1 την Παρτιζάν. Οι “μπέμπηδες” μπηκαν μπροστά στο σκορ με τον Άντονι Μαρσιάλ με πέναλτι στο 43′(1-0).

Στην πρώτη θέση η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 7 βαθμούς, στην τρίτη η Παρτιζάν με 4π.

Πόρτο – Ρέιντζερς 1-1

Πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ στην Πορτογαλία κόντρα στην Πόρτο με το 1-1.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με ασύλληπτο σουτ του Μαρουλάντα στο 37ο λεπτό. Ωστόσο η σκωτζέζικη ομάδα ισοφάρισε σε 1-1 στο 44′ με τον Αλφρέντο Μορέλος.

Ρόμα – Γκλάντμπαχ 1-1

Η Ρόμα ήρθε ισόπαλη με τη Γκλάντμπαχ με 1-1, σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι.

Στο Ολίμπικο ο Ζανιόλο με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ άνοιξε το σκορ για  1-0.

Η ισοφάριση ήρθε στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Στιντλ.

Σλόβαν Μπρατισλάβα – Γουλβς 1-2

Μεγάλη νίκη με ανατροπή για την Γουλβς με 2-1 επί της Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Η Σλόβαν μπήκε σε θέση οδηγού στο 11′ με τον Σποράρ να φεύγει στην κόντρα και να τελειώνει ιδανικά μέσα από την περιοχή για το 1-0.

Οι “λύκοι” μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος και στο 58′ έφεραν το ματς στα ίσα με τον Σάις να σκοράρει με μακρινό σουτ και μετά από κακή εκτίμηση του τερματοφύλακα να κάνει το 1-1.

Η Γουλβς πέτυχε την ανατροπή πέντε λεπτά αργότερα με τον Ραούλ Χιμένεθ, να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με πέναλτι στο 63′ για το 2-1 που έμεινε μέχρι τέλους.

Στην δεύτερη θέση η Γουλβς με 6 βαθμούς, στην τρίτη η Σλόβαν με 4ης.

Σεντ Ετιέν – Αλεξάντρια 1-1

Ισόπαλη με 1-1 έληξε η αναμέτρηση στην Γαλλία ανάμεσα σε Σεντ Ετιέν και Αλεξάντρια.

Η Σεντ Ετιέν άνοιξε το σκορ με τον Γκάμπριελ Σίλβα στο 8ο λεπτό με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή(1-0). Η Αλεξάντρια όμως απάντησε λίγα λεπτά αργότερα ισοφαρίζοντας σε 1-1 με το αυτογκόλ του Γκαμπριέλ Σίλβα.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Φερεντσβάρος 0-1

“Καζο” για την ΤΣΣΚΑ, η οποία έχασε με 1-0 εντός έδρας από την Φερεντσβάρος.
Στη Ρωσία οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Ωστόσο η Φερεντσβάρος ήταν αυτή που σκόραρε (1-0) και έστειλε στο “καναβάτσο” τους Ρώσους, φεύγοντας από την Μόσχα με τους τρεις βαθμούς.