Ισπανία – Ελλάδα: Μεγάλο αποτέλεσμα για τη “Γαλανόλευκη”

Το Αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έφυγε με σημαντική ισοπαλία από την Γρανάδα κόντρα στην Ισπανία. Σημαντικό αποτέλεσμα που την κρατάει ζωντανή.

Αλώβητη πέρασε η Εθνική μας ομάδα από την Γρανάδα με αντίπαλο την αντίστοιχη της  Ισπανίας αφού αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1,  για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ το καλοκαίρι του 2022.

Το σκορ για την “furia roja” άνοιξε ο Άλβαρο Μοράτα στο 33′, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Τάσος Μπακασέτας στο 57′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε στα ίσα την αναμέτρηση, με την γαλανόλευκη να παίρνει ένα σημαντικό βαθμό.

Ο 18χρονος Πέδρι που πέρασε στο ματς για την Ισπανία, έκανε ντεμπούτο με την εθνική ανδρών της ομάδας του.

Θυμίζουμε πως για 6η φορά επί ισπανικού εδάφους και για 13η συνολικά αντιμετώπισε η Εθνική την τρεις φορές κάτοχο του EURO (1964, 2008, 2012) και μία του Μουντιάλ (2010) Ισπανία, με την οποία έπαιξε πιο πρόσφατα το 2008 στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Παράλληλα, η Εθνική Ελλάδας συνεχίζει την θετική της παράδοση που τη θέλει αήττητη όταν αγωνίζεται 25 Μαρτίου (μεταπολεμικά), καθώς το 1987 είχε αναδειχθεί ισόπαλη 1-1 με την Ολλανδία (με τον Τζον Φαν’τ Σχιπ στην 11άδα των “οράνιε”), το 1992 είχε νικήσει 1-3 την Κύπρο και το 2017 είχε φέρει 1-1 εκτός έδρας με τη Βοσνία.

Ο αγώνας:

Η «φούρια ρόχα» είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους Έλληνες διεθνείς να αμύνονται μαζικά και να κρατάνε το 0-0 στο πρώτο μισάωρο χωρίς την τρομερή πίεση από την πλευρά των παικτών του Λουίς Ενρίκε.

Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Ισπανία με τον Κόκε στο 14ο λεπτό. Το πρώτο σουτ που έκανε μέσα στην περιοχή μετά το γύρισμα από τα αριστερά βρήκε πάνω στον Τσιμίκα, στο δεύτερο έβαλε κόντρα ο Τζαβέλλας και η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Η πρώτη πραγματική απειλή για την εστία του Βλαχοδήμου.

Στο 32ο λεπτό οι Ισπανοί απείλησαν και δεύτερη φορά την εστία του Βλαχοδήμου και βρέθηκαν μια ανάσα από το γκολ, όμως το τρομερό σουτ του Όλμο σταμάτησε το οριζόντιο δοκάρι.

Τελικά η «φούρια ρόχα» άνοιξαν το σκορ όπως ήταν αναμενόμενο με σκόρερ τον Άλβαρο Μοράτα. Ο Κόκε έβγαλε υπέροχη μπαλιά στον Μοράτα, ο οποίος κινήθηκε στην πλάτη του Μπακάκη, κοντρόλαρε με το στήθος και προτού σκάσει η μπάλα στο έδαφος, νίκησε με το αριστερό τον Βλαχοδήμο για το 1-0.

Ο Μοράτα έκανε το πλασέ με το δεξί έξω από την περιοχή στο 50′, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βλαχοδήμου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η ώρα για να βρει γκολ η εθνική Ελλάδος, με εύστοχο πέναλτι του Τάσου Μπακασετα. Ο Ινίγο Μαρτίνεθ βρήκε τον Μασούρα στο πόδι σε προσπάθειά του να διώξει, τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι. Ο Μπακασετας ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στον ουρανό του τέρματος του Σιμόν, σημαδεύοντας το κέντρο της εστίας και ισοφάρισε σε 1-1 για την Εθνική μας ομάδα.

Η Ελλάδα βρήκε το 1-1  χωρίς ακόμα να είχε κάνει τελική φάση στην κανονική ροή του αγώνα.

Μέχρι το τέλος οι Ισπανοί προσπαθούσαν να βρουν το γκολ που θα τους έδινε ξανά το προβάδισμα, όμως ο Οργιαθάμπαλ δεν πρόλαβε να βρει τη μπάλα γεμάτα μετά από πάσα του Γκαγιά από τα αριστερά στο 75ο λεπτό.

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Γιορέντε, Ράμος (46′ Ίνιγο Μαρτίνεθ), Γκαρθία, Γκαγιά, Όλμο (65′ Πέδρι), Ρόδρι, Κόκε, Φ. Τόρες, Μοράτα, Κανάλες (65′ Χιλ)

Ελλάδα (Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας, Ζέκα, Μπουχαλάκης, Μάνταλος (46′ Σιώπης), Λημνιός (46′ Τζόλης), Μασούρας (66′ Φορτούνης), Μπακασέτας