Ισπανία-Γαλλία: Οι «τρικολόρ» κατέκτησαν το Nations League!

Την κατάκτηση του Nations League πανηγύρισε η Γαλλία, που επικράτησε με ανατροπή της Ισπανίας στον τελικό του “Σαν Σίρο”.

Νικήτρια του τίτλου στέφτηκε η Γαλλία που επικράτησε της Ισπανίας με 2-1 στον τελικό του Νations League στο “Σαν Σίρο”.

Μπενζεμά και Εμπαπέ πέτυχαν τα δύο γκολ για τους Γάλλους, ενώ για την Ισπανία το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Ογιαρθάμπαλ. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που δεν είχε φάσεις, το δεύτερο ήταν απολαυστικό, με τις δύο ομάδες να παίζουν στα… κόκκινα από το 64′ και μετά.

Με την παρουσία στο αρχικό σχήμα ο Αντουάν Γκριεζμάν έγινε ο ένατος παίκτης στην ιστορία της Εθνικής Γαλλίας που έφτασε τις 100 συμμετοχές, μετά από τους Τουράμ, Λιορίς, Ανρί, Ντεσαγί, Ζιρού, Ζιντάν, Βιεϊρά και Ντεσάμπ. Επιπλέον, τα 57 σερί ματς στα οποία αγωνίζεται ο Γκριεζμάν αποτελούν ρεκόρ στα 117 χρόνια ιστορίας των «τρικολόρ». Επιπλέον, ο Καρίμ Μπενζεμά πανηγύρισε τον πρώτο του τίτλο με την εθνική της χώρας του.

Ενώ αν η Ισπανία κατακτούσε το τρόπαιο, τότε ο Σέρχιο Μπουσκέτς θα γίνονταν ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του ποδοσφαίρου που θα έχει κατακτήσει Παγκόσμιο Κύπελλο, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και Nations League.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετά καλός ο ρυθμός, με την Γαλλία να φτάνει με μεγαλύτερες αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ παίζοντας κυρίως από τη δεξιά της πτέρυγα. Ενώ μετρούσε μια χαμένη ευκαιρία με τον Μπενζεμά χωρίς όμως να μπορεί να βρει στίχο.

Στο 12’ η Ισπανία βγήκε στην πλάτη της γαλλικής άμυνας , με τον Ογιαρθάμπαλ να κινείται ωραία στο χώρο και να κάνει το σουτ, δεν βρήκε όμως όπως θα ήθελε τη μπάλα με το δεξί πόδι και αυτή κατέληξε αδύναμα στην αγκαλιά του Λιορίς.

Απόλυτα ισορροπημένο το ματς και χωρίς μεγάλες φάσεις, με την κάθε ομάδα να έχει από 1 τελική προσπάθεια στα πρώτα 27 λεπτά και αυτή της Ισπανίας να είναι εντός στόχου και η κατοχή  άνηκε στην “φούρια ρόχα”.

Στο 37’ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάρκος Αλόνσο από μακρινή απόσταση δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Λιορίς που άφησε τη μπάλα να φύγει έξω από το αριστερό δοκάρι του.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο μέρος Η Γαλλία είχε μπει με πιο επιθετική προσέγγιση στο παιχνίδι και επιδίωκε να ανεβάσει το τέμπο.

O -εξαιρετικός- Γκάβι προσπάθησε να απειλήσει στο 57′ μπαίνοντας επικίνδυνα στην περιοχή των Γάλλων, τον έκοψε με έξοχο τάκλιν ο Τσουαμενί.

Όσα δεν έγιναν σε πάνω από μία ώρα αγώνα, έγιναν σε ένα δίλεπτο. Στο 64’ η Γαλλία είχε μια τεράστια χαμένη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, με τους μπλε να κυκλοφορούν εξαιρετικά τη μπάλα από την άμυνα στην επίθεση και αυτή να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σιμόν με πολύ δυνατό σουτ του Τεό Ερνταντέζ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Τελικά ένα λεπτό αργότερα ο Μπουσκέτς έβγαλε κάθετη πάσα και ο Ογιαρθάμπαλ ξεχύθηκε προς τη μεγάλη περιοχή της Γαλλίας, έμεινε όρθιος παρά το ασφυκτικό μαρκάρισμα του Ουπαμεκανό και με άψογο διαγώνιο σουτ με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Λιορίς.

Οι πανηγυρισμοί δεν κράτησαν για πολύ, αφού ο Μπενζεμά ισοφάρισε αμέσως σημειώνοντας ένα απίστευτα γκολ. Πήρε τη μπάλα από θέση αριστερά στα όρια της μεγάλης περιοχής και με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ την έστειλε συστημένη στην αριστερή γωνία της εστίας του Σιμόν που δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ισοφάριση.

Στο 80’ η Γαλλία βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Ο Τεό Ερναντέζ έβγαλε κάθετη πάσα στον Εμπαπέ που βρέθηκε απέναντι στον Σιμόν και με ψύχραιμο αριστερό πλασέ πέρασε τη μπάλα κάτω από το σώμα του για να γράψει το 2-1. Το γκολ κατακυρώθηκε για τους Γάλλους μετά από έλεγχο της φάσης από το VAR, παρότι ο νεαρός επιθετικός φαίνεται να είναι εκτεθειμένος.

Τεράστια ευκαιρία για την Ισπανία να ισοφαρίσει στο 88, όμως ο Λιορίς είχε άλλα να κάνει την απόκρουση του αγώνα και να κρατάει το 2-1 υπέρ των Γάλλων.

Κίτρινες: Λαπόρτ – Πογκμπά, Κούντε, Εμπαπέ

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Λαπόρτ, Γκαρσία, Αλόνσο, Γκάβι (75’ Κόκε), Μπουσκέτς, Ρόδρι (85’ Φορνάλς), Φεράν Τόρες (84’ Μερίνο), Σαράμπια (61’ Πίνο), Ογιαρθάμπαλ.

Γαλλία (Ντεσάν): Λιορίς, Κουντέ, Βαράν (43’ Ουπαμεκανό), Κιμπεμπέ, Παβάρ (79’ Ντουμπουά), Πογκμπά, Τσουαμενί, Τεό Ερναντέζ, Μπενζεμά (90’+2’ Βερετούτ), Γκριεζμάν, Εμπαπέ.