Ισπανία-Ιταλία: Ο Χοσέλου την έστειλε στον τελικό του Nations League

Η Ισπανία θα είναι η αντίπαλος της Κροατίας στον τελικό του Nations League, μετά τη νίκη με 2-1 επί της Ιταλίας.

Κροατία-Ισπανία θα είναι το ζευγάρι του τελικού του Nations League, με τη “φούρια ρόχα” να νικά με 2-1 την Ιταλία και να προκρίνεται.

Οι Ισπανοί προηγήθηκαν νωρίς με γκολ του Γιέρεμι Πίνο στο 4’, οι Ιταλοί ισοφάρισαν όμως λίγα λεπτά αργότερα μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσίρο Ιμόμπιλε. Ο Χοσέλου σημείωσε το νικητήριο τέρμα της Ισπανίας στο 88’, έχοντας περάσει ως αλλαγή στο ματς

Υπενθιμίζεται πως οι δύο ομάδες έχουν παρελθόν στο Nations League καθώς, είχαν αναμετρηθεί στην ίδια φάση στην προηγούμενη διοργάνωση με την Ισπανία να νικά επίσης 2-1.

Το ματς

Οι Λουίς Ντε λα Φουέντε και Ρομπέρτο Μαντσίνι είχαν αμφότεροι αξιοσημείωτες απουσίες για τις ομάδες τους, καθώς οι Μπαλντέ, Πέδρι, Μπόρχα Ιγκλέσιας, Οϊρθάμπαλ και Χιλ δεν αγωνίστηκαν για τη «Φούρια Ρόχα». Από την άλλη, η «Σκουάντρα Αντζούρα» στερήθηκε των υπηρεσιών του βασικού αριστερού μπακ Μπαστόνι.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, με λίγες αλλά ωραίες ευκαιρίες από την πλευρά των Ισπανών που προηγήθηκε νωρίς με γκολ του Γιέρεμι Πίνο στο 4’. Ο παίκτης της Βιγιαρεάλ, εκμεταλλεύτηκε το λάθος της ιταλικής άμυνας και σκόραρε με σουτ μέσα από την περιοχή.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Λε Νορμάν στο ντεπούντο του με την εθνική της χώρας του έκανε λάθος, αγγίζοντας τη μπάλα με το χέρι του, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Το πέναλτι ανέλαβε ο Ιμόμπιλε που με μια ασταμάτητη εκτέλεση, έφερε το ματς στα ίσα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 21’ ο Φρατέσι σκόραρε, αλλά ο διαιτητής έλεγξε το VAR και ακύρωσε το γκολ μετά από υπόδειξη οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Το ματς από το 22’ μέχρι και το 42’ ήταν «νεκρό» χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες. Η Ισπανία ήταν αυτή που προσπαθούσε να απειλήσει την αντίπαλη εστία, με τους Ιταλούς να αμύνονται.

Ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Ραφαέλ Τολόι έκανε ένα ωραίο σουτ, με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη, η «ρόχα» μπήκε με πιο επιθετικά έχοντας κλασικές ευκαιρίες. Ο Μερίνο έκανε ψηλή μπαλιά μέσα στην περιοχή, ωστόσο ο Ντοναρούμα αντέδρασε και απέκρουσε εκπληκτικά. Το ριμπάουντ «πήγε» πάνω στον Μοράτα ο οποίος έστειλε τη μπάλα μόλις λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Ούτε ο Ρόντρι κατάφερε να βάλει την ομάδα του μπροστά μετά από άστοχη προσπάθεια στο σημείο του πέναλτι.

Εν συνεχεία, οι παίκτες του Μαντσίνι έκλεισαν καλά τους χώρους χωρίς να επιτρέπουν στους αντιπάλους να επιτεθούν.

Το τελικό 2-1 υπέγραψε ο Χοσέλου στο 88ο λεπτό (πέρασε ως αλλαγή στο 84’) με γκολ έπειτα από φάση διαρκείας.