Ισχυροποίησε την θέση στην τετράδα η Τσέλσι

Στην αυλαία της 27ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, η Τσέλσι πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 επί της Τότεναμ στο «Στάφορντ Μπριτζ». Μια νίκη που η Τσέλσι ισχυροποίησε την θέση της στην τετράδα.

Στο πρώτο μέρος οι «μπλε» είχαν την κατοχή της μπάλας όμως η πρώτη φάση άνηκε στους «σπερς» στο 10’ με τον Λούκας Μόουρα να δοκιμάζει την ετοιμότητα του Καμπαγιέρο. Στο 12’ ο Μάουντ απάντησε αλλά ο Γιορίς ήταν σε ετοιμότητα. Στο 14’ ο Μπάρκλεϊ  με δυνατό σουτ άγχωσε τον Γάλλο πορτιέρο. Στο 15’ ο Ζιρού έκανε το 1-0 έπειτα από την τριπλή ευκαιρία την όποια άρχισε ο Γάλλος από  τετ α τετ με τον Λιορίς αρχικά να τον νικά, στην συνέχεια ο Μπάρκλεϊ  πέτυχε τον δοκάρι, αλλά η μπάλα τελικά έκανε το χατίρι στον Ζιρού.

Όσο περνούσαν τα λεπτά η ομάδα του Λάμπαρντ είχε διάθεση να διευρύνει το αποτέλεσμα χωρίς να το καταφέρει, παρόλο που στο 24΄ο Αλόνσο απείλησε με δυνατό σουτ τον Γιορίς και στο 30’ το άστοχο σουτ του Ζιρού. Στην συνέχεια οι «σπερς» προσπάθησαν να κάνουν την ζημία με τους Μοουρα(34’) και Σάντσες (35’) όμως οι Αθπιλικουέτα και Καμπαγιέρο έσωσαν την ομάδα τους. Λίγο πριν το τέλος ο Μπάρκλεϊ  άγχωσε τον Γιορίς . Το 1-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες.

Στην επανάληψη η Τσέλσι μπήκε με διάθεση να πετύχει και δεύτερο γκολ, στο 47’ προειδοποίησε με τον Τζέιμς. Ένα λεπτό αργότερα ο Αλόνσο σημείωσε το 1-0 με δυνατό σουτ το οποίο νίκησε τον Γιορίς, την ασίστ την έβγαλε ο Μπάρκλεϊ. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Τότεναμ δεν μπορούσε να γίνει ιδιαίτερα επικίνδυνη κόντρα στην καλύτερη Τσέλσι που διαχειρίζονταν άψογα το υπέρ τους σκορ. Η ομάδα του Μουρίνιο στο 66’με τον Λαμέλα που ήταν πιο κινητικός παίκτης δεν μπόρεσε να νικήσει με το φάουλ του Καμπαγιέρο, ενώ στο 67’ ο Τόμπι Αλντερβάιρελντ πήρε την κεφαλιά, όμως ο Αργεντινός τερματοφύλακας μπλόκαρε εύκολα. Στο 79’και 80’ οι Έϊμπραχαμ και Μάουντ στάθηκαν άτυχοι για το 3-0 . Στο 82’ η εκτέλεση φάουλ του Αλόνσο βρήκε το δοκάρι . Εφτά λεπτά αργότερα η Τότεναμ μείωσε σε 2-1 από το αυτογκόλ του Ρούντιγκερ στην προσπάθεια του Λαμέλα.

Το 2-1 παρέμεινε έως το φινάλε με τον Φρανκ Λάμπαρντ  να κάνει το 2×2 απέναντι στον Ζοσέ Μουρίνιο στη μεταξύ τους κόντρα στους πάγκους.

Πλέον η Τσέλσι είναι με 44 βαθμούς στην τέταρτη θέση, ενώ η Τότεναμ είναι στην πέμπτη θέση με 40 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Τσέλσι: Καμπαγιέρο, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Κρίστενσεν, Τζέιμς, Ζορζίνιο, Κόβασιτς, Αλόνσο, Μπάρκλεϊ (77′ Γουίλιαν), Μάουντ, Ζιρού (71′ Άμπραχαμ)

Τότεναμ: Γιορίς, Τανγκάνγκα, Σάντσες, Αλντερβάιρελντ (78′ Οριέ), Βερτόνχεν, Ντέιβις, Γουίνκς, Ντομπελέ (62′ Λαμέλα), Λο Σέλσο, Μπέργκβαϊν (78′ Ντέλε Άλι), Λούκας Μόουρα