Ιταλία-Ισπανία: Στον τελικό της Κυριακής η “φούρια ρόχα”

Η Ισπανία έσπασε το αήττητο των 37 αγώνων της Ιταλίας, επικράτησε στο “Τζιουζέπε Μεάτσα” για τα ημιτελικά του Nations League και περιμένει στον τελικό τον νικητή του Βέλγιο-Γαλλία.

Η Ισπανία έσπασε το ρεκόρ των 37 αγώνων χωρίς ήττα της Ιταλίας και τη δύναμη της έδρας, επικράτησε με 2-1 στο Τζουζέπε Μεάτσα, για τον πρώτο ημιτελικό του Nations League και την Κυριακή θα διεκδικήσει ακόμα ένα τρόπαιο, με τη “φούρια ρόχα” να περιμένει τον νικητή του Βέλγιο – Γαλλία που διεξάγεται την Τετάρτη (7/10).

Οι δύο ασίστ του Μίκελ Οϊαρθάμπαλ και τα δύο γκολ του Φεράν Τόρες, σε συνδυασμό με την αποβολή του Λεονάρντο Μπονούτσι στο 1ο ημίχρονο, έκριναν εν πολλοίς τον αγώνα στο “Τζουζέπε Μεάτσα”.

Όταν οι Ισπανοί ανέβασαν στροφές και άρχισαν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο, ο αγώνας άλλαξε ρυθμό. Ένα γκολ του Τόρες στο 17′ από σέντρα του Οϊαρθάμπαλ έδωσε προβάδισμα στην Ισπανία και στην αμέσως επόμενη φάση είχε δοκάρι, όταν ο Μάρκος Αλόνσο έκανε σουτ και ο Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα έχασε την μπάλα από τα χέρια του, προτού απομακρύνει ο Μπονούτσι.

Η Ιταλία απάντησε με δύο καλές στιγμές, με σχεδόν ίδια κατάληξη. Αρχικά είχε σουτ του Φεντερίκο Μπερναρντέσκι που πρώτα σταμάτησε ο Ουνάι Σιμόν και στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στο επόμενο λεπτό ο Λορέντζο Ινσίνιε βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο 41ο λεπτό ο Μπονούτσι δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για αγκωνιά στον Σέρχιο Μπουσκέτς σε διεκδίκηση της μπάλας και στο 45+2′ η νέα συνεργασία του Οϊαρθάμπαλ με τον Τόρες έφερε το 2-0. Ήταν η πρώτη φορά που η Ιταλία δέχθηκε πάνω από ένα γκολ επί Ρομπέρτο Μαντσίνι και η πρώτη φορά που ο Ντοναρούμα δέχθηκε επίσης πάνω από ένα γκολ με τη “σκουάντρα ατζούρα” σε 36 αγώνες.

Οι καλύτερες ευκαιρίες ήταν για τους φιλοξενούμενους, με τον Ντοναρούμα να κρατά το 2-0 με κάθε τρόπο. Εν τέλει, ένα λάθος του Πάου Τόρες έδωσε τη δυνατότητα στον (άφαντο μέχρι τότε) Φεντερίκο Κιέζα να διασχίσει το γήπεδο και να δώσει την κατάλληλη στιγμή στον Πελεγκρίνι για το 1-2.

Το σκορ έμεινε ως είχε και η Ισπανία πήρε την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης, όπου θα αναζητήσει και αυτό το τρόπαιο.

Ιταλία (Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντζο, Μπονούτσι, Μπαστόνι, Έμερσον, Μπαρέλα (72′ Καλάμπρια), Ζορζίνιο (64′ Πελεγκρίνι), Βεράτι (58′ Λοκατέλι), Κιέζα, Μπερναρντέσκι (46′ Κιελίνι), Ινσίνιε (58′ Κιν)

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Λαπόρτ, Π. Τόρες, Αλόνσο, Κόκε (75′ Μερίνο), Μπουσκέτς, Γκάβι (83′ Ρομπέρτο), Σαράμπια (75′ Χιλ), Φ. Τόρες (49′ Πίνο), Οϊαρθάμπαλ