Ήταν άτυχος, πήρε την ισοπαλία

Ισόπαλος 0-0 με τη Ρέαλ Μπέτις στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός στην 1ηαγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς έδειξαν όρεξη, ωστόσο ο πολύ γρήγορος ρυθμός των Ισπανών, τους κούρασε και αυτό φάνηκε, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Οι “ερυθρόλευκοι” κατά διαστήματα ήταν καλοί, συνολικά όμως όχι τόσο, όσο οι Ισπανοί.

Μάλιστα, από το 73’ ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κώστα Τσιμίκα, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτύρονται δικαίως για ένα πέναλτι που δεν τους δόθηκε.

Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός παίρνει το βαθμό της ισοπαλίας και με αυτόν πάει στις 4 Οκτωβρίου στο Μιλάνο, για να διεκδικήσει τις πιθανότητές του απέναντι στη Μίλαν.

Οι φίλοι του Ολυμπιακού είχαν δημιουργήσει μι καυτή ατμόσφαιρα, σε ένα κατάμεστο γήπεδο, καθώς κόπηκαν 28.650 εισιτήρια.

Το ματς

Ο Πέδρο Μαρτίνς προχώρησε σε αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα, με τον Μεριά στο κέντρο της άμυνας, τον Φετφατζίδη δεξιά και τον Χασάν στην αιχμή του δόρατος.

Το ματς ξεκίνησε πολύ ανοιχτά, με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση να πιέσουν. Ωστόσο, όταν ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά και η Μπέτις έβγαινε στην αντεπίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» αμυντικοί γυρνούσαν εγκαίρως πίσω. Βέβαια, δεν έλειψαν και περιπτώσεις που οι Ισπανοί έβγαλαν ανενόχλητοι κάθετες μπαλιές.

Όπως μία στο 14ο λεπτό που ο Τσιμίκας προ του Γιαννιώτη πρόλαβε τον Μορόν και έδιωξε σε κόρνερ.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, η Μπέτις έδειξε ότι ήθελε να πάει στο γρήγορο παιχνίδι με μπροστινές μπαλιές, με τον Ολυμπιακό να αμύνεται αρχικά και στη συνέχεια να παίξει με το δικό του ρυθμό και να επιτεθεί.

Φυσικά, οι αμυντικές αδυναμίες της Μπέτις ήταν εμφανείς. Στο 17’ ο Φορτούνης βρέθηκε λίγο έξω από την περιοχή, αλλά το αριστερό του σουτ δεν δυσκόλεψε τον τερματοφύλακα.

Στο 22’ μετά από ένα διώξιμο του Γιαννιώτη, η μπάλα έφτασε στον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά ο Χασάν δεν πρόλαβε να του την κλέψει.

Στο 30’ ο Σέλσο μετά από φάση διαρκείας, σούταρε άστοχα.

Στο 35’ ο Νάτχο πέρασε στη θέση του αρνητικού μέχρι εκείνη την ώρα, Μπουχαλάκη, ο οποίος έπαιζε χωρίς καθαρό μυαλό και είχε δεχθεί και κίτρινη κάρτα.

Στο 37’ ο Καμαρά σούταρε άστοχα από μακριά, ενώ είχε την επιλογή να ανοίξει δεξιά στον αμαρκάριστο Ποντένσε.

Ένα λεπτό μετά, ο Σέρχιο Λεόν έπιασε μια κεφαλιά, αλλά ο Γιαννιώτης μπλόκαρε.

Στο 41’ ο Φορτούνης έδωσε στον Ποντένσε, ο οποίος αφού έκανε μια ντρίπλα, σούταρε με τον Ρόμπλες να αποκρούει και στη συνέχεια ο Χασάν αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να μην πληρώσει και να σώζει εγκαίρως τα αμυντικά λάθη που έκανε. Επιθετικά, έβγαζε μπαλιές μπροστά, ωστόσο λίγο η αστοχία του Χασάν, λίγο κάποιες λάθος επιλογές σε αντίστοιχες φάσεις με τον Καμαρά και τον Φορτούνη, άφησαν το ημίχρονο χωρίς τέρματα.

Το μοτίβο δεν στο δεύτερο ημίχρονο. Με τους δύο ακραίους μπακ, Ελαμπντελαουί και Τσιμίκα, να κάνουν μεγάλο παιχνίδι, παρά την αποβολή του δεύτερου.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, η κούραση γινόταν παραπάνω από εμφανής στους Πειραιώτες, απόρροια του γρήγορου ρυθμού και της ταχύτητας των Ισπανών.

Στο 50’ ο Ποντένσε βρήκε ωραία τον Φετφατζίδη μέσα στην περιοχή, αλλά ο τελευταίος δεν πλάσαρε όπως θα έπρεπε και ο γκολκίπερ εξουδετέρωσε.

Δύο λεπτά μετά, ο Χοακίν σέντραρε μέσα στην περιοχή για τον Μορόν, αλλά η κεφαλιά του πέρασε δίπλα από τα δοκάρια.

Στο 61’ ο Λεόν έφυγε μόνος του, πλάσαρε, με τον Γιαννιώτη να διώχνει με τα πόδια.

Στο 72’ ο Καμαρά σούταρε και ο τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 73’ ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Κώστας Τσιμίκας δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Με την εκτέλεση του φάουλ, ο Μορόν έπιασε κεφαλιά που έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Αμέσως μετά, ο Πολωνός διαιτητής αρνήθηκε πέναλτι στον Ολυμπιακό σε καταφανέστατο χέρι.

Στο 94’ μια επικίνδυνη συρτή σέντρα, δεν βρήκε κάποιο πόδι και πέρασε άουτ.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο 0-0 με τον Ολυμπιακό να υστερεί τόσο σε κατοχή όσο και σε φάσεις, ωστόσο με βάση τη συνολική του εικόνα, μπορούσε να πετύχει τη νίκη.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Μεριά, Βούκοβιτς, Μπουχαλάκης (35’ Νάτχο), Καμαρά, Φετφατζίδης (71’ Χριστοδουλόπουλος), Ποντένσε (80’ Τοροσίδης), Φορτούνης, Χασάν

Ρεάλ Μπέτις (Κίκε Σετιέν): Ρόμπλες, Μαντί, Χάβι Γκαρσία, Σίντνεϊ, Λο Σέλσο  (83’ Ινούι), Κουαρδάδο, Μπαραγκάν, Τέγιο, Χοακίν (80’ Σανάμπρια), Σέρχιο Λεόν (71’ Κανάλες), Λορέν Μορόν