Ήττα για τον Παναιτωλικό από τον ΠΑΣ Γιάννινα

Δεν συνοδεύτηκε με νίκη το ντεμπούτο του Καρέλη.

Για την 21η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ, ο Παναιτωλικός δεν πήρε το ντέρμπι της Δυτικής Ελλάδος καθώς έχασε με 1-2 από τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν με τον Αριγίμπι, με τους Γιαννιώτες να φτάνουν στην ανατροπή με τα γκολ των Κρίζμαν και Κάργα. Αυτή ήταν η 4η φετινή εκτός έδρας νίκη για την ομάδα του Γιαννίκη που έφτασε τους 21β και είναι στην 9η θέση, ενώ η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα είναι στην 12η θέση με 13β.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Αγρινιώτες είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 16′ ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ με τον Αριγιμπί έπειτα από ασίστ του Καρέλη. Μετά από ωραία κυκλοφορίας της μπάλας από τους Μπαρμπόσα, Ντίας, Καρέλη και ο Αριγίμπι με δυνατό σουτ.

Στη συνέχεια ο Τίτορμος έδειχνε ότι ήθελε να διευρύνει το σκορ, αλλά δεν στάθηκε τυχερός. Με αποτέλεσμα το 1-0 να συνοδέψει τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η ομάδα του Δέλλα μπήκε αρκετά νωχελική γκρεμίζοντας ότι είχε χτίσει στο πρώτο ημίχρονο. Στο 54′ ο ΠΑΣ έφερε το ματς στα ίσια με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κρίζμαν.

Μετά το γκολ ο ΠΑΣ ανέβασε σε στροφές και σε συνδυασμό με την κούραση των παικτών του Παναιτωλικού, κατάφερε να δραπετεύσει με την νίκη χάρις σε γκολ του Κάργα στο 84′.

Πλεον ο Παναιτωλικός βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση ύστερα από την σημερινή ήττα, καθώς ακολουθούν δυο δύσκολα ματς με Ολυμπιακό και Άρη.

Κίτρινες: Ντίας, Μπαρμπόσα – Λιάσος, Ντομίνγκεθ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Δέλλας): Κνετ, Περέϊρα, Κωνσταντόπουλος, Τσότσαλιτς, Τζανακάκης, Τσιγγάρας (83’ Ντάλσιο), Ταχάρ (68’ Μάζουρεκ), Ντίας, Μπαρμπόσα, Αριγίμπι (74’ Βέργος), Καρέλης (74’ Ντουάρτε).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Παντελάκης, Κάργας, Σάλιακας, Πίρσμαν, Ντομίνγκεζ, Κάστρο (46΄Λιάσος), Καρτάλης (87’ Εραμούσπε), Νάουμετς (37’ Μπρένερ), Παμλίδης (83’ Μιλιντσεάνου), Λεό Μπατίστ (46’ Κρίζμαν).