Ήττα για ΠΑΟΚ, νίκη χωρίς αντίκρισμα για Απόλλων Λεμεσού στο Women’s Champions League

Ολοκληρώθηκε η προκριματική φάση των ομίλων του Women’s Champions League, με τον ΠΑΟΚ και τον Απόλλωνα Λεμεσού να μην καταφέρνουν να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 1-0 από  τη Λίλεστρομ στο Βέλγιο, καταλαμβάνοντας την 4η θέση του ομίλου.

Η Βολντ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 68′ έδωσε τη νίκη στη Λίλεστρομ.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Νάση, Καραπέτσα, Νεφρού (46′ Πατερνά), Σμιλίκοβιτς, Χατζηγιαννίδου, Γκάτσου, Κακαμπούκη, Δημητρίου (84′ Δοϊρανλή), Πούλιου (90′ Πίτσιου), Μήτκου, Βαρδαλή. Προπονητής: Σπύρος Φιλίππου

Ο Απόλλωνας Λεμεσού νίκησε με 7-2 την Στουρμ Γκρατς στη Λετονία, ωστόσο αυτή η νίκη δεν ήταν αρκετή για να δώσει στην κυπριακή ομάδα την πρόκριση, την οποία πήρε η Μπράγκα.

Στο 10ο λεπτό η Ρίο Χάρντι έκανε το 1-0 για τις πρωταθλήτριες Κύπρου, ενώ στο 13′ η ίδια διπλασίασε τα τέρματά τους. Στο 15′ η Κριστίνα Φρέντα έκανε το 3-0 για να έρθει η Ελένη Μάρκου στο 25′ να κάνει το 4-0. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, η Στουρμ Γκρατς μείωσε σε 4-1 με την Βάγκνερ.

Στο 54′ ξανά η Ελένη Μάρκου σκόραρε για το 5-1. Η Αμπούντα στο 63′ μείωσε ξανά σε 5-2, πριν η Κρολ με αυτογκόλ στο 70′ και Φρέντα στο 80′ διαμορφώσουν το τελικό 7-2 για τον Απόλλωνα.

Η ενδεκάδα του Απόλλωνα Λεμεσού: Μίλερ, Αμπράμο, Παφίτη, Χάρντι Σ, Σιδηρά, Ανδρονίκου (84′ Μιχαήλ), Μπέγκιτς (61′ Κυνοσίδου), Μπρους, Μάρκου, Χάρντι Ρ (31′ Σουρνόβσκα), Φρέντα. Προπονητής: Χρηστάκης Χρηστοφόρου

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής και η τελική βαθμολογία των ομίλων (προκρίνονται οι πρώτοι):