Ήττα για τη Μίλαν, σημαντική νίκη για Λάτσιο, “χορταστική” ισοπαλία για Ρόμα και Τζένοα

«Χαστούκι» στη Μίλαν έριξε η Ουντινέζε, η οποία νίκησε με 1-0 στο Φρίουλι στην πρώτη αγωνιστική της Σέριε Α.

Μάλιστα, η ομάδα του Τζαμπάολο, όχι μόνο ηττήθηκε στο ντεμπούτο του, αλλά έκανε εξαιρετικά κακή εμφάνιση, αφού οι «ροσονέρι» ολοκλήρωσαν το ματς χωρίς να έχουν τελική προς την αντίπαλη εστία.

Μάλιστα, η εξαιρετικά στημένη Ουντινέζε, κατάφερε στο 72ο λεπτό να φτάσει και στο γκολ της νίκης, όταν με καρφωτή κεφαλιά του Μπεκάο έφτασε στο 1-0, σε μια φάση που έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης ο Ντοναρούμα.

Σημαντικό διπλό για την Λάτσιο που νίκησε 0-3 τη Σαμπντόρια. Σκόρερ των «Λατσιάλι» οι Ιμόμπιλε στο 37’ και στο 62’ και Κορέα στο 56’.

Ματσάρα και στο Ολίμπικο με τις Ρόμα και Τζένοα να αναδεικνύονται ισόπαλες με 3-3. Στο 6’ ο Ούντερ άνοιξε το σκορ για να ισοφαρίσει ο Πιναμόντι στο 16’. Ο Τζέκο στο 30‘ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Ρωμαίους με 2-1 με τον Κρισίτο στο 43’ με πέναλτι να κάνει το 2-2 με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο 49’ ο Κολάροφ έκανε το 3-2 για τη Ρόμα, για να έρθει ο Κουαμέ στο 70’ για να διαμορφώσει το τελικό 3-3.

Η Αταλάντα βρέθηκε να χάνει με 2-0 στην έδρα της ΣΠΑΛ, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 2-3.

Ενώ στα άλλα ματς, η Σασουόλο νίκησε 0-1 την Τορίνο, ενώ Βερόνα-Μπολόνια και Κάλιαρι-Μπρέσια αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1.