Ήττα για τον Ολυμπιακό στο Μιλάνο

Ήττα για τον Ολυμπιακό από την Αρμάνι Μιλάνο για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Την ήττα με 90-79 γνώρισε ο Ολυμπιακός στο Μιλάνο από την Αρμάνι.

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν μπήκαν καλά στο ματς, βρέθηκαν στο -18, επέστρεψαν, κυνήγησαν τη νίκη, αλλά στο τέλος “λύγισαν” και ήρθε η ήττα.

Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα υποχώρησε στο 11-11, με τους Ιταλούς να είναι στο 14-7.

Για τους νικητές, καλύτερος ήταν ο Κέβιν Πάντερ με 27 πόντους, ενώ για τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Σάσα Βεζένκοβ (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Κώστας Σλούκας (17 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ (4-10), όμως, η έλλειψη δημιουργίας, τα λάθη και τα κάκιστα περιφερειακά τους ποσοστά (είχαν 1/6 τρίποντα έναντι 3/3 της Αρμάνι), επέτρεψαν στους Ιταλούς να κλείσουν προηγούμενοι το πρώτο δεκάλεπτο με 24-19. Στην δεύτερη περίοδο, δε, μέχρι και το 18’ δεν λειτούργησε τίποτα σωστά για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα. Αμυντικά κενά, λάθη, κάκιστες επιθετικές επιλογές και φάουλ που «έβαλαν» (όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο) πολύ νωρίς τους γηπεδούχους στο μπόνους των βολών, είχαν ως αποτέλεσμα να εκτοξεύσει (με ένα επί μέρους σκορ 20-7) η Αρμάνι την διαφορά στους 18π. (44-26) στο 18’. Στο σημείο αυτό (και ενώ είχε προηγουμένως χρεωθεί με τεχνική ποινή ο Γιώργος Μπαρτζώκας) οι «ερυθρόλευκοι» αφυπνίστηκαν. Πίεσαν στην άμυνα, βρήκαν στόχο από την περιφέρεια (δια χειρός Σακίλ ΜακΚίσικ και Κώστα Σλούκα), «έτρεξαν» ένα σερί 8-0 και μείωσαν στους 10π. (44-34) στο 20’.

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε και στην επανάληψη! Με καλή άμυνα και εξαιρετικά ποσοστά από τη γραμμή των 6.75μ. (6/10 μόνο στην 3η περίοδο) η ομάδα μας κατάφερε να ισοφαρίσει σε 60-60 στο 28’. Βασιζόμενη κυρίως στο γεγονός ότι σκόραρε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (συνολικά είχε 24/19 βολές, έναντι 9/11 του Ολυμπιακού) η Αρμάνι παρέμεινε σταθερά σε θέση οδηγού, ενώ όταν βρήκε σκορ από την περιφέρεια ανέβασε την διαφορά στους 10π. (77-67 στο 35’). Για μία ακόμη φορά, όμως, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφεραν να αντιδράσουν… Περιόρισαν επιθετικά την ιταλική ομάδα «χτύπησα» από την περιφέρεια δια χειρός Σλούκα και Βεζένκοφ και μείωσαν στο καλάθι (81-79) στο 38’. Ωστόσο, το τρίποντο υπό πίεση του Μάλκομ Ντιλέινι στην εκπνοή της επίθεσης της Αρμάνι -και ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έμοιαζε να έχουν «βγάλει» και αυτή την άμυνα- (84-79), σε συνδυασμό με τις κακές επιθετικές επιλογές της ομάδας μας που πλέον είχε… μείνει από δυνάμεις, ήταν τα στοιχεία που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, που έφτασαν στο +11 (90-79) βασιζόμενοι στον Κέβιν Πάντερ.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 44-34, 65-62, 90-79.

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Πάντερ 27 (4/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ασίστ), ΛεΝτέι 6 (6 ριμπάουντ), Μίτσοβ 2, Μορασκίνι 2, Ροντρίγκεθ 14 (2/6 τρίποντα), Ταρζούσκι 5, Ντιλέινι 26 (0/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 10/11 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Χάινς 6, Ντατόμε 12 (2)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 8 (0/4 τρίποντα), Σπανούλης, Σλούκας 17 (0/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 7 (4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 18 (2/6 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7 (1/5 τρίποντα), Ζαν Σαρλ 7, Τζένκινς 8 (1), Έλις 2, ΜακΚίσικ 5 (1/4 τρίποντα)