Ήττα για τον Παναιτωλικό

Την δεύτερη ήττα του στα τρία φιλικά προετοιμασίας σημείωσε ο Παναιτωλικός.

Ο Παναιτωλικός γνώρισε την ήττα με 3-1 από τον Αστέρα Τρίπολης σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας. Τα «καναρίνια» σημείωσαν την δεύτερη ήττα στους τρεις συνολικά φιλικούς αγώνες.

Το παιχνίδι είχε δύο διαφορετικά πρόσωπα: το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τον Αστέρα να έχει την κατοχή αλλά τον Παναιτωλικό να είναι πιο απειλητικός, ενώ το δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε ο Αστέρας που άλλαξε όλη την ενδεκάδα του.

Στο πρώτο μέρος ο Αστέρας Τρίπολης είχε την κατοχή της μπάλας αλλά οι «Αγρινιώτες» ήταν πιο απειλητικοί. Ο Αστέρας προηγήθηκε στο 13′ με κοντινό πλασέ του Σάμι Φαράι. Ο Παναιτωλικός απάντησε στο 35′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαϊντέβατς, μετά από ανατροπή του από τον Τσανδάρη. Στην συνέχεια παρά την κατοχή των «Αρκάδων», ο Παναιτωλικός δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για γκολ.

Στην επανάληψη ο Αστέρας ανέβασε την απόδοσή του και εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία του Παναιτωλικού. Στο 57′, ο Τζίμας έκανε το 2-1 μετά από σουτ του Γκαρθία που βρήκε στο δοκάρι.Ο Αγγελάκης έκανε το 3-1 στο 62′ με διπλή προσπάθεια. Ο Παναιτωλικός είχε κάποιες ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να μειώσει το σκορ. Ο Αστέρας έδειξε καλύτερη εικόνα, ενώ ο Παναιτωλικός χρειάζεται περαιτέρω δουλειά για να βελτιώσει την απόδοσή του.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης: Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Τσιντώτας, Alho, Alvarez, Τριανταφυλλόπουλος, Castano, Τζανδάρης, Mumo, Καλτσάς, Faraj, Palacios, Μάντζης

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Παπαδόπουλος, Garcia, Χουχούμης, Yablonski, Grozdanic, Alagbe (69’ Προύντζος), Goss (69’ Redzic), Τζίμας, Ζουγλής (69’ Regis), Αγγελάκης (69’ Adam)

Παναιτωλικός: Τσάβες (69′ Τσάβες), Μπακάκης (63′ Μάνος), Σιέλης (63′ Μλάντεν), Στάγιτς (83′ Αναστασόπουλος), Μαυρίας (69′ Γαλιάτσος), Λιάβας (83′ Ράδος), Πέρες (77′ Κακιώνης), Μπουζούκης (69′ Ρουίθ), Μπελεβώνης (52′ Νικολάου), Μαϊντέβατς (46′ Λομόνακο), Ντίας (63′ Υπό δοκιμή Νιγηριανός).