Το πάλεψε ο Τσιτσιπάς, στον τελικό ο Τζόκοβιτς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κοίταξε στα μάτια το νο.1 του κόσμου Νόβακ Τζόκοβιτς, με τον Σέρβο πρωταθλητή να παίρνει τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό του Roland Garros.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έφτασε πολύ κοντά σε μια ιστορική ανατροπή επί του Νόβακ Τζόκοβιτς, όμως η ποιότητα, η εμπειρία και η ατσαλένια θέληση του Σέρβου υπεραθλητή, υπερίσχυσε στο τέλος και κατάφερε να ξεπεράσει στα 5 σετ το αξιόμαχο εμπόδιο του κορυφαίου Έλληνα τενίστα, σφραγίζοντας την τιτανομαχία με τον Ράφαελ Ναδάλ στον τελικό του Γαλλικού Όπεν (Κυριακή 12/10, 16:00GR).

Ο Νόλε, μετά από φοβερή μάχη υπό το φως των προβολέων στο Philippe Chatrier, επικράτησε 6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1 του μαχητικού Τσιτσιπά και προκρίθηκε 27ο τελικό του σε Grand Slam διοργάνωση και 5ο στο Παρίσι, εκεί όπου την Κυριακή απέναντι στον Βασιλιά του χώματος, θα διεκδικήσει τον 18ο Major τίτλο του.

Το Νο1 του κόσμου, κυριαρχούσε απόλυτα του Έλληνα πρωταθλητή για σχεδόν τρία σετ και είχε match point, σερβίροντας στο 5-4 του 3ου σετ για τη νίκη, όμως ο Τσιτσιπάς με απίστευτη προσπάθεια, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ και να στείλει τον ημιτελικό στο 5ο σετ.

Εκεί, η κούραση κατέβαλε τον Στέφανο Τσιτσιπά με τον Νόβακ Τζόκοβιτς να διαχειρίζεται καλύτερα τις κρίσιμες καταστάσεις και με το προβάδισμα που πήρε από το ξεκίνημα του καθοριστικού σετ, έφτασε στην τελική επικράτηση μετά από 4 ώρες εξαντλητικού ματς.

πηγή: tennis24.gr