Ήττα με ανατροπή από τη Βίλεμ

Με τον Δεληγιαννίδη να βρίσκεται στην αρχική ενδεκάδα, ο ΟΦΗ αν και προηγήθηκε στο σκορ, γνώρισε την ήττα με σκορ 2-1 από τη σαφώς πιο έτοιμη Βίλεμ στο 6ο φετινό φιλικό προετοιμασίας επί ολλανδικού εδάφους.

Με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή του, σε σχέση με το προηγούμενο φιλικό κόντρα στην Έμμεν, ο ΟΦΗ αντιμετώπισε τη Βίλεμ στην πόλη Τίλμπουργκ και προηγήθηκε στο 40’ με τον Σεμέντο, όμως η Βίλεμ με τον Κουλιμπαλί στο 67’ και την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βρουσάι στο 80’, κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Η ομάδα μας είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο 15’, με τον Σακόρ να σουτάρει και τη μπάλα να περνά άουτ. Η Βίλεμ έχασε διπλή ευκαιρία στο 36’ με τον Νούνελι και στο 37’με τον Χόλμεν, όμως και στις δυο περιπτώσεις ο Σωτηρίου κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Στο 40ο λεπτό ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ με τον Σεμέντο, ο οποίος με ωραίο σουτ νίκησε τον Βελενρόιτερ. Λίγο πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου η ομάδα μας έφτασε πολύ κοντά στο να πετύχει και δεύτερο γκολ με τον Νέιρα. Ο Αργεντινός έκανε το σουτ, η μπάλα όμως κόντραρε στα σώματα των αμυντικών της Βίλεμ και απομακρύνθηκε.

Στο 65’ ο ΟΦΗ είχε μια ακόμη καλή στιγμή με τον Τσιλιανίδη να σουτάρει, μπλόκαρε όμως ο Βελενρόιτερ. Στο 67ο λεπτό η Βίλεμ ισοφάρισε με τον Κουλιμπαλί να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Σωτηρίου.

Στο 80’ ο Κουλιμπαλί κέρδισε πέναλτι. Ο Βρουσάι ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 2-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε ο αγώνας.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Δεληγιαννίδης, Γιαννούλης, Νάστος, Μαρινάκης, Μεγιάδο, Σακόρ, Νέιρα, Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Μάνος.

Επίσης αγωνίστηκαν οι: Κοροβέσης, Σασί, Μπράουν, Φερέιρα,Βαζ