Ήττα με κάτω τα χέρια

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ γνώρισε βαριά ήττα από τη Φενέρμπαχτσε με 85-66 στη Κωνσταντινούπολη. Το έργο των «πράσινων» ήταν αρκετά δύσκολο κόντρα στη πρωτοπόρο της βαθμολογίας της Euroleague η οποία μετρά πλέον 11 εντός έδρας νίκες διατηρώντας το αήττητο στο «κάστρο» της. Κάκιστοι από τη περιφέρεια οι «πράσινοι» με 4/18 τρίποντα.

Πρωταγωνιστής για το «τριφύλλι» ήταν ο Σον Κιλπάτρικ έχοντας σημειώσει 19 πόντους με τον ΝτεΣόν Τόμας να τον ακολουθεί με 13.

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους «πράσινους» να μπαίνουν δυνατά στο παιχνίδι από το πρώτο λεπτό και να φτάνουν τη διαφορά στο +5 (8-13) στα μισά της περιόδου. Η Φενέρ ωστόσο αντέδρασε και έφερε το ματς στον πόντο (14-15). Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο έκαναν αρκετά λάθη στην άμυνα και αυτό οδήγησε τους γηπεδούχους να φτάσουν στο 20-15, με ένα σερί 5-0. Το μόνο που μπόρεσε να κάνει ο Παναθηναϊκός, ήταν να μειώσει στο 24-18 το οποίο ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Το μομέντουμ ήταν με τη μεριά της Φενέρ, η οποία συνέχισε στον ίδιο γρήγορο ρυθμό της και στο δεύτερο δεκάλεπτο (25-18). Οι «πράσινοι» ωστόσο δεν τα παράτησαν και με βελτιωμένη εικόνα σε άμυνα και επίθεση, έκαναν ένα σερί 6-0 και έφτασαν στο 25-24. Η απάντηση ήρθε γρήγορα από τους γηπεδούχους που με βάση το γρήγορό της παιχνίδι, αποδιοργάνωσαν αρκετές φορές την άμυνα του «τριφυλλιού» και έτσι η ομάδα του Ζοτς έτρεξε ένα σερί 6-0, φτάνοντας εύκολα στο 31-24. Οι παίκτες του Πιτίνο προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά και μείωσαν στο 34-28, όμως η τουρκική ομάδα συνέχισε στο φρενήρη ρυθμό της και έκλεισε το ημίχρονο στο +19, για το 48-29 μετά από ένα επιμέρους σκορ 24-11.

Το ίδιο σκηνικό εκτυλίχθηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη Φενέρ να κυριαρχεί στο παρκέ και τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Οι «πράσινοι» μείωσαν στο 51-34 ωστόσο δεν είχαν απαντήσεις στην άμυνα. Η γρήγορη επίθεση των γηπεδούχων οι οποίοι είτε έφταναν σε ελεύθερο σουτ από τη περιφέρεια (9/17 τρίποντα), είτε έφευγαν στον αιφνιδιασμό κι έτσι η διαφορά έφτασε στο +20 για το 56-36. Το «τριφύλλι» είχε φτάσει στα 11 λάθη στο παιχνίδι και με μόνους πρωταγωνιστές τους Νικ Καλάθη (8 πόντους – 5 ασίστ) και ΝτεΣον Τόμας (9 πόντους – 3 ριμπάουντ) φαινόταν πως δεν μπορούσε να ξαναμπεί στο ματς. Μέχρις ότου ο Σον Κιλπάτρικ πάρει την ομάδα στη πλάτη του. Ο γκαρντ του «τριφυλλιού» έβαλε 8 διαδοχικούς πόντους φτάνοντας τους 13 στην αναμέτρηση και έτσι μείωσε τη διαφορά στο 63-46 το οποίο ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Η Φενέρ δεν άφησε το πόδι από το γκάζι ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς έτρεξε ένα σερί 9-0 και έφτασε τη διαφορά στο 72-46. Ο νικητής του ματς είχε ουσιαστικά κριθεί αλλά ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε και προσπάθησε να μπει ξανά στο παιχνίδι αλλά η σφιχτή άμυνα της Φενέρ δεν άφηνε πολλά περιθώρια. Η διαφορά ήταν πάντα υπέρ της τουρκικής ομάδας που είχε επιβάλει το ρυθμό της και ήλεγχε τη ροή του παιχνιδιού. Η Φενέρ μάλιστα έφτασε κοντά στο +30 με το σκορ να φτάνει στο 78-50. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς χαμήλωσε τη ταχύτητά της στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης έχοντας φτάσει σε ακόμη μια νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 85-66.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 48-29, 63-46, 85-66.