Ήττα-πρόκριση για τον Προμηθέα

Για την 13η αγωνιστική στην Πάτρα, ο Προμηθέας ηττήθηκε με 69-82 από την Νεπτούνας αλλά με βάση από τα αποτελέσματα πέρασε στην επόμενη φάση μια αγωνιστική πριν τι τέλος των ομίλων για το BCL.
Ο καλύτερος από τον Προμηθέα ήταν ο Μπράουν με ντάμπλ-ντάμπλ (15π, 15ρ) ενώ η Νεπτούνας είχε σε καλή μέρα τους Γκάλιους (19π) και Γκραντ(12ρ, 5ασ).

Ο Προμηθέας άρχισε το παιχνίδι άσχημα και η Νεπτούνας έφτασε στον +13(8-21, 11-24) και η περίοδος βρήκε του Λιθουανούς με +11, 15-26.
Η Νεπτούνας συνέχισε σε πολύ καλό ρυθμό με πολύ καλή άμυνα και επίθεση στα πρώτα πέντε λεπτά φτάνοντας στο υπέρ της 21-40. Οι Αχαιοίς, ύστερα συγκεντρώθηκαν στο παιχνίδι και με τον Τσαϊρέλη ως μπροστάρη μείωσαν σε 39-48.
Στην τρίτη περίοδο και οι δύο ομάδες έπαιξαν σφιχτές άμυνες με μόλις σκορ 11-12 και το δεκάλεπτο έληξε με 50-60.
Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καταδικαστικό για την ομάδα της Πάτρας που έφτασε έως το -8 (64-72), αλλά η Νεπτούνας που ήταν σε καλή ημέρα νίκησε με 69-82.

Οι 12αδες:
Προμηθέας: Κασελάκης 13π, Τσαϊρέλης 5π, Λίποβι 6π, Κατσίβελης 4π, Μέιερ 2π, Πάρκς 1π, Σαλούστρος 1π, Μπράουν 15π 15ρ, Χολ 13π, Έλις 4π, Γκίκας 2π, Γερομιχαλός 2π
Νεπτούνας: Ντελινικάϊτης, Γκαλντίκας 6π, Κισιέλιους 4π, Γκαΐλιους 19π, Γουέβερ 15π, Γουίλιαμς 7π, Ολίσεβιτς 10π, Γκράντ 13π, Μπελιάουσκας 3, Μασιούλις 3, Σλαβίνσκας 2π