Ήττα «ΣΟΚ» για τη Ντόρτμουντ, δεν τα κατάφερε ούτε η Κολωνία

Η Άουγκσμπουργκ πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Ντόρτμουντ, η Στουτγκάρδη «έστησε» πάρτι με ανατροπή και η Κολωνία ηττήθηκε στο ντεμπούτο του Λημνιού.

Για την δεύτερη αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα η Άουγκσμπουργκ «σόκαρε» στη «WWK Arena» τη Ντόρτμουντ (2-0) και βρέθηκε προσωρινά στην κορυφή.

Ακόμα, η Στουτγκάρδη νίκησε με ανατροπή εκτός έδρας την Μάιντς των δέκα παικτών (4-1), ενώ η Γκλάντμπαχ στραβοπάτησε εντός έδρας απέναντι στην αξιόμαχη Ουνιόν (1-1).

Επίσης, Λεβερκούζεν και Λειψία μοιράστηκαν τις εντυπώσεις και αρκέστηκαν στον βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Τέλος η Αρμίνια εναντίον της Κολωνίας (1-0) πανηγύρισε σπουδαίο τρίποντο και έφτασε τους τέσσερις βαθμούς έπειτα από δύο ματς.

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Λειψία 1-1

Πριν συμπληρωθεί καν ένα τέταρτο αγώνα ο Εμίλ Φόρσμπεργκ νίκησε τον Χραντέσκι με τρομερό σουτ για το 1-0 στο 14’. Όμως, μόλις έξι λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 20ο λεπτό ο Κέβιν Ντεμιρμπάι έφερε το ματς στα ίσα. Ουσιαστικά βρήκε λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή και με ψιλοκρεμαστό σουτ, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Με αυτό το σκορ, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες, ωστόσο καμία δεν μετουσιώθηκε σε γκολ, ήταν φανερά ικανοποιημένες με τον έναν βαθμό και έτσι ήρθε το τελικό αποτέλεσμα που ήταν το 1-1.

Άουγκσμπουργκ – Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-0

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Χέικο Χέρλιχ, ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με 1-0 στο 40’, καθώς έπειτα από ένα κερδισμένο φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, ο Γκαλιγκιούρι, γέμισε στην περιοχή, ο Φέλιξ Ουντουκάι έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπούρκι. 1-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο 54’ ο Γκαλιγκιούρι από δημιουργός, έγινε «εκτελεστής», καθώς με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-0 και έδωσε «μαξιλάρι» ασφαλείας δύο τερμάτων στην ομάδα του. Τίποτα δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά και η ομάδα του Φαβρ γνώρισε πάρα πολύ νωρίς την πρώτη ήττα στη σεζόν. Τελικό αποτέλεσμα 2-0.

Μπορούσια Γκλάντμπαχ – Ουνιόν Βερολίνου 1-1

Μετά από ένα φλύαρο πρώτο ημίχρονο, οι ποδοσφαιριστές του Μάρκο Ρόζε άνοιξαν το σκορ στο 57’, καθώς από την εκτέλεση κόρνερ του Χόφμαν, ο Μάρκους Τουράμ κέρδισε άπαντες στον αέρα και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Λούτε για το 1-0. Η Ουνιόν απάντησε στο 80ο λεπτό με κεφαλιά του Σλότερμπεργκ για το 1-1. Τελικό σκορ 1-1.

Αρμίνια Μπίλεφεντ – Κολωνία 1-0

Ένα γκολ του Έντμουντσον στο 78ο λεπτό, ήταν αρκετό για την ομάδα του Ούβε Νόιχαους, ώστε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης. Αντίθετα η Κολωνία ήταν πολύ κατώτερη και ο Δημήτρης Λημνιός, που πέρασε στο ματς ως αλλαγή, στο ντεμπούτο του γνώρισε την πρώτη του ήττα με την φανέλα των «τράγων».

Μάιντς – Στουτγκάρδη 1-4

Η Μάιντς ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ μόλις στο 13ο λεπτό. Έπειτα από άψογη συνεργασία που είχαν οι Ματετά και Κουέισον, ο δεύτερος υποδέχθηκε ωραία την πρώτη κεφαλιά ασίστ του συμπαίκτη του και εκείνος με την σειρά του εκ νέου με υπέροχη κεφαλιά, σκόραρε για το 1-0 της Μάιντς. Ωστόσο η απάντηση των «Σουηβών», ήρθε ακριβώς με την συμπλήρωση 45’, έπειτα από σουτ του Σίλας για το 1-1. Με το σκορ στο 1-1, ο διαιτητής έστειλε της ομάδες στα αποδυτήρια στο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δεύτερο μέρους, ο Νιακατέ άφησε την Μάιντς με δέκα παίκτες, καθώς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι κατέρρευσαν και η Στουγκάρδη έκανε την ανατροπή στο 61΄με όμορφο πλασέ του Ντίνταβι. Στο 80’ ο Κλίμοβιτς σκόραρε για το 1-3, ενώ στο 86ο λεπτό το 1-4 σημείωσε ο Κάλατζιτς. Τελικό σκορ 1-4.