Ήττα στην Βαμβέργη για την Βασίλισσα

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει την νίκη στην έδρα της Μπάμπεργκ και ηττήθηκε με 77-73 αλλά παραμένει στην πρώτη θέση του ομίλου της με 8-2 ρεκόρ.

Για τη νικήτρια Μπάμπεργκ οι Ράις(13π) και Ράμπιτ(11π) όπως και ο Χίκμαν(6αστ) ξεχώρισαν σε επιθετικό και αμυντικό τομέα, ενώ από την ΑΕΚ υπήρχαν  τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων οι Χάντερ (14π), Γκρίφιν(11π), Μασιούλις (12π) και Σάκοτα (15π).

Στα 5 πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, αλλά η ΑΕΚ είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα με 6-8 και 6 πόντους από τον Μασιούλις. Όμως η Μπάμπεργκ με ένα γρήγορο 9-0 μετέτρεψε το 6-11 σε 15-11. Η Βασίλισσα έκανε την αντεπίθεση και το τέλος την βρήκε μπροστά με 19-20.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και υπήρχαν αρκετές διακυμάνσεις του σκορ, η μεγαλύτερη διαφορά ήταν το +5 υπέρ της Μπάμπεργκ. Όμως ο Σάκοτα με 5 πόντους του και buzzer beater τρίποντο έφερε το ματς στο 39-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν κακές επιθετικά και με πολλά λάθη και στα 3 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου ήταν στο 53-52 για τους Γερμανούς και έληξε με 56-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπάμπεργκ μπήκε δυναμικά και πήρε διάφορα +7 στα πέντε πρώτα λεπτά με 67-60. Η Ένωση με ένα γρήγορο 4-11 ισοφάρισε (71-71) στα 3 λεπτά πριν το τέλος. Η Μπάμπεργκ όμως ήταν πιο συγκεντρωμένη και πήρε την νίκη με 77-73.

Μπάμπεργκ: Στάκι 5, Ζήσης 6, Χίκμαν 5, Χάρις 8, Γέλοβατς 8, Ρούμπιτ 11, Ράις 13, Τέιλορ 5, Αλεξάντερ 9, Σμιντ 7, Όλιντε, Χέκμαν

ΑΕΚ: Γκρίφιν 11, Λαρεντζάκης 9, Ξανθόπουλος 3, Μασιούλις 12, Σάκοτα 15, Τζέιμς 5, Γιαννόπουλος 2, Τσαλμπούρης, Σαντ Ρος 2, Χάντερ 14, Ρογκαβόπουλος, Μωραϊτης