Ήττα στο ντεμπούτο του Χάβου, έβαλε “φωτιά” στα play out η ΑΕΛ

Δεν ήταν ιδανικό το ντεμπούτο του Μάκη Χάβου στον πάγκο του Απόλλωνα Σμύρνης, που δέχτηκε την εντός έδρας ήττα από την ΑΕΛ

Για την 1η αγωνιστική του play out της Super league 1, o Απόλλων Σμύρνης ηττήθηκε με 0-2 από την ΑΕΛ στο γήπεδο της Ριζούπολης και δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που χρειαζόταν για να μην έχει άγχος στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος.

Tα τέρματα της Λάρισας πέτυχαν ο Ντουρμισάι στο 67΄ και ο Νούνιτς στις καθυστερήσεις. Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Φέστα έπιασε προσωρινά στους 19 βαθμούς τον ΟΦΗ και αύξησε τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία

Ο Απόλλων ήταν πιο δραστήριος και είχε την πρώτη καλή στιγμή με το σουτ του Ντάουντα στο 6ο λεπτό που έφυγε άουτ.
Στο 13ο λεπτό ο Απόλλων κέρδισε φάουλ σε πλεονεκτική θέση, ο Μπεντινέλι ανέλαβε την εκτέλεση εκεί που ο Λισγάρας πήρε την κεφαλιά αλλά εισέπραξε ένα μεγαλοπρεπέστατο όχι από τον κίπερ της ΑΕΛ.

Οι «Βυσσινί» απείλησαν την εστία του Βέρχουλστ στο 35′ με το κόρνερ που εκτέλεσε ο Πινακάς και την κεφαλιά του Ντουρμισάι που έδιωξε ο Βέλγος τερματοφύλακας του Απόλλωνα.

Στο 55′ ο Απόλλων είχε τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί στο σκορ με την διπλή φάση των Μπεντινέλι και Κολ. Αρχικά ο Βραζιλιάνος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα πήγε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο μέσος της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» έστειλε την μπάλα άουτ.

Μετά από αυτό η ΑΕΛ αναθάρρησε και και μπήκε πολλές φορές στην περιοχή του Απόλλωνα δημιουργώντας ρήγματα και ευκαιρίες όπως του Κολομπίνο στο 61′ και του Μιλοσάβλιεβιτς στο 63′.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η ΑΕΛ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ντουρμισάι. Ο φορ της θεσσαλικής ομάδας συνδυάστηκε με τον Κολομπίνο και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Απόλλων κράτησε την μπάλα προσπάθησε να βρει τη δίοδο προς την περιοχή αλλά η μονή του ευκαιρία ήταν με το σουτ του Σλίβκα στο 84′ που έδιωξε ο Νάγκι.

Στο 89΄ η ΑΕΛ είχε δοκάρι σε μία εξαιρετική ατομική προσπάθεια και ωραίο σουτ του Ακούνια.

Στο 95′ η Λάρισα κλείδωσε το παιχνίδι με το γκολ του Νούνιτς και πήρε το σημαντικό για αυτήν τρίποντο.

Κίτρινες: Φατιόν, Ιωαννίδης – Ακούνια, Στίφλερ

Aπόλλων Σμύρνης (Χάβος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Χουχούμης, Φατιόν(Λαγός 72′), Σλίβκα, Φερνάντεθ(Μουνιέ 72′), Μπεντινέλι, Τσιλούλης(Κολ 52′), Ντάουντα(Ιωαννίδης 52′)

ΑΕΛ (Φέστα): Νάγκι, Μπέρτος, Ηλιάδης, Ζίζιτς, Μαξιμένκο, Μουκαντζό(Μιλοσάβλιεβιτς 52′), Στίφλερ, Κολομπίνο, Ακούνια, Ντουρμισάι(Νούνιτς 78′), Πινακάς(Μπεν Χατίρα 78′)