Ηττήθηκε από την ανώτερη Σίτι

Την ήττα από την ανώτερη Μάντσεστερ Σίτι γνώρισε ο Ολυμπιακός.

Ηττήθηκε με 0-1 ο Ολυμπιακός από την Μάντσεστερ Σίτι στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», για την 4η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «πολίτες» ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τους «ερυθρόλευκους» να περιορίζονται σε αμυντικό ρόλο, χωρίς να μπορούν να καταφέρουν κάτι. Μόλις δύο ευκαιρίες, όταν ωστόσο το παιχνίδι τελείωνε…

Σκόρερ για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, ο Φιλ Φόντεν στο 36’

Ο Ολυμπιακός πλέον πρέπει να τα παίξει όλα για όλα στα δύο τελευταία ματς κόντρα σε Μαρσέιγ (εκτός – την ερχόμενη Τρίτη) και Πόρτο (εντός), για την ευρωπαϊκή του συνέχεια.

Ενώ η Σίτι, με αυτή τη νίκη εξασφάλισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση.

Πριν την έναρξη του αγώνα, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ντιέγκο Μαραντόνα που απεβίωσε σήμερα.

Το ματς

Με “πειραματική” ενδεκάδα και 3-4-3 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς, μια διάταξη που αποφάσισε λόγω των πολλών απουσιών που έχει. Ο Σα ήταν κάτω από τα δοκάρια, Μπα, Σεμέδο, Σισέ τριάδα στην άμυνα, Ντρέγκερ και Ραφίνια στο δεξί και το αριστερό άκρο αντίστοιχα ως full back, Εμβιλά και Πέπε στον άξονα, μεσοεπιθετικά ο Καμαρά στο δεξί άκρο και ο Μασούρας στο αριστερό και ο Φορτούνης προωθημένος ως «ψευτοεννιάρι».

Από την άλλη, με 4-3-3 παρέταξε τη Σίτι ο Πεπ Γκουαρδιόλα, με τον Έντερσον στο τέρμα, Κανσέλο, Στόουνς, Ντίας, Μέντι στην άμυνα, Γκουντογκάν, Ρόντρι, Φόντεν στο κέντρο και Μπερνάρντο Σίλβα, Στέρλινγκ, Ζεσούς στην επίθεση.

Οι Άγγλοι όπως ήταν αναμενόμενο, ήταν εκείνοι που είχαν την απόλυτη κυριαρχία στο ματς, έχοντας αρκετές ευκαιρίες και μην αφήνοντας τον Ολυμπιακό να αντιδράσει. Και στο 36ο λεπτό, έφτασε στο γκολ.

Κάτι που δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν σε παιχνίδι κατοχής, δημιουργώντας ευκαιρίες, κλείνοντας εντελώς τους διαδρόμους στον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές στιγμές στο τέλος, άργησαν ωστόσο να βρουν τα πατήματά τους.

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα έγινε από τη Σίτι στο 9’, όταν ο Φοντέν μπήκε από τα δεξιά, με τον Σα να μπλοκάρει. Ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Σα μπλόκαρε την κεφαλιά του Ζεσούς.

Στο 15’ ο Φόντεν σούταρε με δύναμη, αλλά η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα δίπλα από την εστία.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια ήλεγξε κάπως το ρυθμό του ματς.

Η Σίτι όμως συνέχισε να επιτίθεται και στο 31’ ο Ζεσούς, σπάζοντας το τεχνητό οφσάιντ, βγήκε μπροστά στον Σα, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να αποκρούει με το πόδι.

Στο 36’ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν. Οι «πολίτες» κυκλοφόρησαν ωραόα τη μπάλα στο κέντρο, ο Γκουντογκάν (που ίσως να έκανε φάουλ στον Ντρέγκερ στην αρχή της φάσης), άνοιξε στον Στέρλινγκ, αυτός με τακουνάκι έδωσε στον Φόντεν (που ήταν σε αντικανονική θέση), που με πλασέ έκανε το 0-1.

Ο Στέρλινγκ στο 44’ σούταρε από το ύψος της περιοχής, με τον Σα να πέφτει και να διώχνει. Κάτι ανάλογο έγινε και στο 45’+1’, όταν ο Στέρλινγκ εκτέλεσε φάουλ και ο Πορτογάλος γκολκίπερ του Ολυμπιακού να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 49’ ο Σίλβα μπήκε στην περιοχή, σούταρε και μπλόκαρε ο Σα. Ενώ ένα λεπτό μετά, μετά από αδράνεια του Σεμέδο, η μπάλα έφτασε στον Φόντεν, που σούταρε αλλά κόντραρε στα σώματα. Στη συνέχεια ο Γκουντογκάν έπιασε σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.

Στο 64’ ο Κανσέλο πρόλαβε και πήρε τη μπάλα προ του Σεμέδο, σούταρε και απέκρουσε ο Σα. Δύο λεπτά αργότερα, ύστερα από κόντρες, μετά την προσπάθεια του Στέρλινγκ, η μπάλα έφτασε στον Σίλβα που έκανε τακουνάκι και ο Σα μάζεψε. Ενώ στο 71’ ο Φόντεν από πλάγια, μέσα στη μικρή περιοχή έκανε κεφαλιά που πέρασε έξω.

Στο 66ο λεπτό, ο Βρουσάι πήρε τη θέση του Ντρέγκερ, αναλαμβάνοντας όλη τη δεξιά πλευρά.

Στο 75’ ο Σίλβα μπήκε από δεξιά, πήρε τη μπάλα, σούταρε με τη μπάλα να περνά χιλιοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σα.

Στο 88’ ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του τελική, με τον Φορτούνη ο οποίος μέσα από την περιοχή και αριστερά με τη μπάλα να περνά εκτός. Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» άλλαξαν περίπου 15 πάσες από την άμυνα, έως το σουτ του Φορτούνη.

Στο 90’+1’ ο Καμαρά έβγαλε σέντρα για τον Σισέ, η κεφαλιά του οποίου ήταν άστοχη.

Ο Ολυμπιακός στοχεύει πλέον σε θετικά αποτελέσματα κόντρα σε Μαρσέιγ και Πόρτο. Πριν από αυτό ωστόσο, ακολουθεί το παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στον Άρη.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Μπα, Σεμέδο, Σισέ, Ντρέγκερ (66’ Βρουσάι), Ραφίνια, Εμβιλά, Πέπε (71’ Μπουχαλάκης), Καμαρά, Μασούρας (78’ Σουντανί), Φορτούνης

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Κανσέλο, Μεντί (78’ Ζιντσένκο), Ντίας, Στόουνς, Ρόντρι (76’ Φερναντίνιο), Γκουντογκάν (86’ Ντόιλ), Φόντεν, Μπερνάρντο Σίλβα, Στέρλινγκ (76’ Μαχρέζ), Ζεσούς (78’ Αγουέρο)