Ηττήθηκε και στην Ιταλία ο Ολυμπιακός και αποχαιρέτησε το CEV Cup

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο “Palazzo dello Sport” στην Ιταλία από την ομάδα της Μοντένα με 3-0 σετ. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα του στις δύο αναμετρήσεις των δύο ομάδων, καθώς είχε ηττήθηκε και στον πρώτο αγώνα στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ρέντη “Μελίνα Μερκούρη” με 3-2 σετ. Οι “ερυθρόλευκοι” ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στην διοργάνωση του CEV Cup, φτάνοντας μέχρι την φάση των “32”. Πλέον οι πρωταθλητές Ελλάδας θα στραφούν στο πρωτάθλημα και την μάχη που δίνουν για την κατάκτηση του.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στην αρχή του παιχνιδιού μέχρι το 4-4. Οι Ιταλοί στην συνέχεια πήραν προβάδισμα 2 πόντων με 6-4, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 6-5. Ένα σερί 4-0, πήγε την διαφορά στο +5 για την Μόντενα με το σκορ στο 10-5. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βρει απάντηση και τρόπο να μειώσει την διαφορά με την ιταλική ομάδα να βρίσκεται σταθερά στο +6, φτάνοντας και στο +7 στο 22-15. Το σετ έκλεισε εύκολα για την ομάδα του Αντρέα Τζιάνι με 25-18, με την Μόντενα να κάνει το 1-0 στα σετ.

Εκπληκτικό ξεκίνημα έκαναν οι Ιταλοί στο δεύτερο σετ προηγούμενη με 6-1. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 6-4 και αργότερα σε 7-6, φτάνοντας στην ισοφάριση και το 7-7. Οι γηπεδούχοι πήραν αβαντάζ δύο πόντων με 9-7 και το αύξησαν με το 13-9. Οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν και μείωσαν αρχικά σε 13-12 και ισοφάρισαν σε 14-14 στην συνέχεια. Οι παίκτες του Μπενίτεθ δεν άφησαν την Μόντενα να ξεφύγει, ισοφαρίζοντας συνεχώς (15-15, 16-16, 17-17, 18-18, 19-19). Τελικά οι Ιταλοί πήραν σημαντική διαφορά δύο πόντων (21-19, 22-20) που κράτησαν και πήραν το σετ κάνοντας το 2-0, με 25-22.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας προηγήθηκαν στο τρίτο σετ με 2-1, όμως η Μόντενα γύρισε το παιχνίδι και βρέθηκε να προηγείται με 4-2 έχοντας προβάδισμα δύο πόντων. Οι ερυθρόλευκοι έμειναν κοντά στο σκορ και ισοφάρισαν σε 8-8, παίρνοντας ξανά το προβλεπόμενο με 9-8. Στην συνέχεια πήρε απόσταση δύο πόντων ο Ολυμπιακός στο 10-8, με τους παίκτες του Γκιάνι να τους καλύπτουν εύκολα, ισοφαρίζοντας σε 10-10. Οι γηπεδούχοι πήραν απόσταση δύο πόντων στο 16-14 και έφτασαν μέχρι το +4 στο 18-14. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 18-14, ωστόσο η διαφορά μεγάλωσε ξανά στο +4, στο 20-16. Το προβάδισμα έφτασε στους 5 πόντους στο 22-17. Τελικά η Μόντενα έκανε το 3-0 στα σετ, μετά το 25-22.

Διαιτητές: Τσούμακ (Ρωσία), Ακντεμίρ (Τουρκία).