Ηττήθηκε όντας καλύτερος

Ένας μαχητικός Απόλλωνας έπεσε μαχόμενος από τον Άρη με 1-2 και παρουσιάζεται όλο και καλύτερος, πράγμα που δίνει αισιοδοξία στους οπαδούς του.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι είχε ένα διάστημα για την κάθε ομάδα μέχρι το 30′ ο Άρης ήταν πολύ καλός με κατοχή και ουσία με ένα τέρμα(Γκαρσία), δοκάρι με τον πρώην “Απολλωνιστή” Δεληζήση  και κατοχή.

Από εκεί και έπειτα ο Απόλλων έδειξε ξανά την βελτίωση του επί Μαντζουράκη και έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο είχε δοκάρι με τον Ελ Χέλβε και ισοφάρισε στο τέλος του ημιχρόνου με τον Τριάδη.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης κατάφερε να σκοράρει και να πάρει την νίκη αλλά ο Απόλλων ήταν καλύτερος και θα μπορούσε να πάρει κάτι από το παιχνίδι και αν όχι την νίκη.

O αγώνας:

Στο πρώτο λεπτό ο Ματεο Γκαρσια, μετά από σουτ απο τα αριστερά του Μπρούνο Γκάμα. Ο Αργεντίνος επιθετικός του Αρη βρίσκει την μπάλα στο ριμπάουντ και σκοράρει για το 0-1.

Στο 10′ ο Δεληζήσης έκανε σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα αλλά βρήκε το δοκάρι.

Στο 27′ ο Γκάμα εκτέλεσε κόρνερ ο Βέλεθ πήρε την κεφαλιά που κατέληξε άουτ.

Στο 40′ ο Κουέστα κάνει λάθος πάσα προς τον Ντ’Ούρσο που δεν πλάσαρε σωστά για να κάνει το 1-1.

Στο 42′ ο Απόλλων απείλησε εκ νέου με πολύ σημαντική ευκαιρία. Ο Σικαμπάλα από τα δεξιά σούταρε, η μπάλα κοντραρε ο Κουέστα έδιωξε με δυσκολία εκεί που ο Ελ Χέλβε έκανε το γυριστό που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Άρη.

Στο 45′ η Ελαφρά Ταξιαρχία έφερε στα ίσια το ματς. Ο Σικαμπάλα εκτέλεσε φάουλ ο Κύργιας πήρε την κεφαλιά ο Κουέστα απέκρουσε πάνω στο Τριάδη έκανε το 1-1.

Στο 48′ ο Ελ Χέλβε έκανε προσποιήσεις σούταρε δυνατά αλλά ο Κουέστα του είπε “Όχι”.

Στο 54′ ο Γκαρσία πέρασε εξαιρετικά δύο παίχτες από τα δεξιά και πλάσαρε πάνω στον Λουκιτς.

Στο 62′ ο Σικαμπάλα σούταρε από τα αριστερά αλλά ο Κουέστα μάζεψε χωρίς δυσκολία.

Στο 66′ ο Ματίγια βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά σούταρε ψηλά.

Στο 67′ ο Μπρούνο Γκάμα έβαλε μπροστά στο σκορ τον Άρη. Ο Πορτογάλος άσος πάσαρε στον Ντιγκινί αυτός με την σειρά του ξανά πάσαρε στον Γκάμα που με ωραίο σουτ νίκησε τον Χουάντερσον.

Στο 75′ ο Γκάμα εκτός περιοχής σούταρε αλλά πάνω στον Χουάντερσον.

Στο 77′ ο Σικαμπάλα συνέκλινε από τα αριστερά σούταρε με το δεξί αλλά και πάλι ο Κουέστα απομακρυνε.

Στο 84′ ο Μπετινέλι ο Μπετινέλι επιχείρησε μια σέντρα σουτ όμως ο Καταλανός τερματοφύλακας του Άρη κατάκτησε σταθερά την μπάλα.

Στο 85′ ο Στάθης εκτέλεσε πλάγιο με δύναμη ο Κούκοτς πήρε την κεφαλιά και ο Κουέστα έδιωξε δύσκολα.

Στο 86′ ο Γκάμα βγήκε σε αντεπίθεση πλάσαρε τον Χουάντερσον αλλά ο Βραζιλιάνος κιπερ του Απόλλωνα έδιωξε εντυπωσιακά.

Απολλων Σμύρνης:Χουάντερσον, Κύργιας, Λουκιτς, Στάθης, Οριουέλα, Γκίνο, Ντ’Ούρσο(Μπετινέλι 70′), Κονέ, Τριάδης(Ακόστα 77′), Σικαμπάλα, Μάντζιος(Ελ Χέλβε 28′)

Άρης: Κουέστα, Κωνσταντινίδης, Δεληζήσης, Βέλεθ, Μενέντεθ(Βαλεριάνος 70′), Σιώπης, Μπάσα, Μαρτίνες, Γκάμα, Γκαρσία(Γιουνές 55′) , Ντιγκινί(Σόουζα 81′)