Από την άσπρη βούλα ο πόντος για την Γιούβε, νέα ήττα για Λάτσιο

Γλύτωσε στο 90′ τον βαθμό η Γιουβέντους, νέα ήττα για Λάτσιο, ακόμη πιο κοντά στον υποβιβασμό η Μπρέσια.

Με πέναλτι στο 90′ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας η Γιουβέντους (2-2) κόντρα στην Αταλάντα. Τρίτη σερί ήττα για Λάτσιο με 1-2 στο Ολύμπικο από την Σασουόλο, ενώ με 0-3 έφυγε η Ρόμα από την Μπρέσια, για την 32η αγωνιστική της Serie A.

Παραμένει πρώτη η Γιουβέντους με 76 βαθμούς, ενώ η Αταλάντα βρίσκεται 3η με 67 βαθμούς.

Η Αταλάντα σκόραρε στο 17ο λεπτό, με τον Ζαπάτα. Το γκολ της ισοφάρισης για για την Γιουβέντους πέτυχε ο Κριστιάνο Ρονάλντο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 55ο λεπτό. Η Αταλάντα πήρε ξανά προβάδισμα στο 81′ με τέρμα του Μιλανόφσκι, αλλά η Γιούβε κατάφερε να πάρει τον βαθμό, ξανά με νέα εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο, στο 90ο λεπτό.

Με σκορ 3-0 πέρασε η Ρόμα από το “Μάριο Ριγκαμόντι”, έδρα της Μπρέσια. Οι “Τζιαλορόσι” χρειάστηκαν περίπου 30 λεπτά για να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη. Στην 5ηβθεση με 54 βαθμούς η Ρόμα, 19η με 21 βαθμούς η Μπρέσια.

Το σκορ άνοιξε στο 48ο λεπτό ο Φάτζιο. Μετά από ασίστ του Πέρεζ, ο Κάλινιτς με σουτ εντός της περιοχή έκανε το 0-2 για την Ρόμα. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Ζανιόλο στο 74′.

Εντός έδρας ήττα για την Λάτσιο, με 2-1 από την Σασουόλο. Η Λάτσιο μέτρα τρεις συνεχόμενες ήττες και βρίσκεται στην δεύτερη θέση με 68 βαθμούς. Στην 8η θέση με 46 πόντους βρίσκεται η Σασουόλο.

Στο Ολύμπικο οι Λατσιάλι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, στο 33ο λεπτό με τον Αλμπέρτο Λουίς. Στο δεύτερο ημίχρονο η Σασουόλο ισοφάρισε στο 52′ με τον Ρασπαντόρι (1-1). Την νίκη για την Σασουόλο έδωσε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (90+1′) ο Καπούτο με κεφαλιά (1-2).