Γιουβέντους-Λάτσιο 2-1: Με Ρονάλντο αγκαλιάζει το πρωτάθλημα η Γιουβέντους

Με MVP τον Κριστιάνο Ρονάλντο η Γιουβέντους πήρε τη νίκη στο Τορίνο κόντρα στη Λάτσιο.

Στο Τορίνο η Γιουβέντους κέρδισε με 2-1 τη Λάτσιο, στο παιχνίδι που “έκλεισε” την 34η αγωνιστική της Serie A. Η “Μεγάλη Κυρία” έχει 80 βαθμούς στο +8 από την δεύτερη Ίντερ. Η Λάτσιο βρίσκεται στην 4η θέση με 69 βαθμούς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι και το πρώτο μέρος η Γιουβέντους είχε δοκάρι στο 11ο λεπτό μετά από κεφαλιά του Άλεξ Σάντρο, ύστερα από γύρισμα του Ντε Λιχτ.

Η Λάτσιο απάντησε στο 44ο λεπτό και αυτή με δοκάρι. Ο Ιμόμπιλε εξαπέλυσε ένα δυνατό δεξί συρτό σουτ, λίγο έξω από το ημικύκλιο με τη μπάλα να σταματάει στη ρίζα του δεξιού δοκαριού της εστίας του Σέσνι.

Η Γιουβέντους με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έχασε διπλή ευκαιρία. Ο Στρακόσα απέκρουσε σουτ του Ντιμπάλα μέσα από την περιοχή, στη συνέχεια ο Κριστιάνο Ρονάλντο προσπάθησε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή, αλλά ο Λαζάρι έδιωξε την μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή.

Η Γιούβε άνοιξε το σκορ στο 51ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο. Μάλιστα, ο Πορτογάλος σταρ “χτύπησε” ξανά μετά από τρία λεπτά (54′) ανεβάζοντας τον δίχτυ του σκορ στο 2-0.

Ο Ρονάλντο έψαχνε το χατ-τρικ και είχε νέο δοκάρι για τους Μπιανκονέρι στο 66′. Ο Πορτογάλος έπιασε μια καρφωτή κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Στρακόσα.

Η Λάτσιο κατάφερε και μείωσε σε 2-1 στο 82ο λεπτό, με τον πρώτο σκόρερ της ομάδας και του πρωταθλήματος Τσίρο Ιμόμπιλε, που ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.