Γιουβέντους-Λέτσε: Τεσσάρα και +7 για τη Γιούβε

Με MVP τον Κριστιάνο Ρονάλντο που πέτυχε ένα γκολ και μοίρασε δύο ασίστ, η Γιουβέντους νίκησε 4-0 τη Λέτσε.

Η Γιουβέντους επικράτησε με 4-0 της Λέτσε που έπαιζε με 10 παίκτες από το 32′, στο Τορίνο. Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 28ης αγωνιστικής, στην Serie A.

Πρωτοπόρος η Μεγάλη Κυρία με 69 βαθμούς, στο +7, έστω και προσωρινά, από τη Λάτσιο που έχει αγώνα λιγότερο. Στην 18η θεση και εντός της ζώνης του υποβιβασμού, η Λέτσε με 25 βαθμούς, ισοβαθμεί με την Σαμπντόρια που έχει αγώνα λιγότερο.

Στον αγώνα, η Γιούβε ήταν καλύτερη, έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα για 60 περίπου λεπτά. Η Λέτσε έμεινε με 10 παίκτες στο 32′ μετά από απευθείας κόκκινη που δέχθηκε ο Λουτσιόνι, για μαρκάρισμα πάνω στον Ρονάλντο.

Η Γιουβέντους άνοιξε το σκορ με τον Ντιμπάλα στο 53ο λεπτό. Λάθος γύρισμα στην περιοχή από τον Σάκοφ, ο Ρονάλντο κοντρόλαρε, έστρωσε στον Ντιμπάλα έξω από την περιοχή και εκείνος με πανέμορφο σουτ, με το αριστερό, έστειλε την μπάλα στο αριστερό “γάμα” του Γκάμπριελ. Οι “Μπιανκονέρι” πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, στο 62′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Το 3-0 για την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, πέτυχε ο Γκονζάλο Ιγκουαΐν με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή στο 83′. Το τελικό 4-0 έκανε ο Ματίας Ντε Λιχτ με κεφαλιά, τρία λεπτά αργότερα στο 86′.

Γιουβέντους: Σέσνι, Κουαδράδο, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Ματουιντί, Πιάνιτς, Ραμπιό (Ντόουγκλας Κόστα 52′), Μπεντανκούρ (Ράμσεϊ 68′), Μπερναρντέσκι (Μουρατόρε 77′), Ντιμπάλα (Ιγκουαΐν 77′), Κριστιάνο Ρονάλντο

Λέτσε: Γκάμπριελ, Ντονάτι, Λουτσιόνι, Παζ, Βέρα Ραμίρεζ (Καλντερόν 78′), Ρισπόλι, Σάκοφ, Πετριτσιόνε (Ροσετίνι 46′), Παναγιώτης Ταχτσίδης, Μανκόσου (Καλέμπα 72′), Φάλκο (Μπαμπακάρ 63′).

Αναλυτικά το πρόγραμμα 28ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 26 Ιουνίου

Γιουβέντους – Λέτσε 4-0 (Ντιμπάλα 53′, Ρονάλντο 62′, Ιγκουαΐν 83′, Ντε Λιχτ 86′)