Γιουβέντους-Μίλαν: Ο Ρέμπιτς έδωσε τον βαθμό στους «Ροσονέρι»

Με τέρμα του Ρέμπιτς στο 76′, η Μίλαν απέφυγε την ήττα από τη Γιουβέντους και έφυγε με τον βαθμό από το Τορίνο.

Για την 4η αγωνιστική της serie A, Γιουβέντους και Μίλαν μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις με το τελικό 1-1 να αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού.

Η “Μεγάλη Κυρία” μετρά μόλις 2 βαθμούς ύστερα από 4 αγώνες, ενώ οι Μιλανέζοι παρέμειναν αήττητοι στο πρωτάθλημα, έχοντας 10β.

Για το μεγάλο αυτό ντέρμπι ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι ξεκίνησε το παιχνίδι με σχηματισμό 4-4-2 και τον Σέσνι κάτω από τα δοκάρια, τους Ντανίλο, Μπονούτσι, Κιελίνι και Άλεξ Σάντρο στην άμυνα, τους Κουαδράδο, Ραμπιό, Μπεντακούρ, Λοκατέλι στην μεσαία γραμμή και τους Μοράτα και Ντιμπάλα στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Στέφανο Πιόλι από πλευράς Μίλαν επέλεξε το αγαπημένο του 4-2-3-1 με τον Μενιάν στο τέρμα, τους Τομόρι, Κιάερ, Ρομανιόλι και Ερνάντες στην άμυνα, τους Τονάλι και Κεσί στα αμυντικά χαφ και τους Λεάο, Ντίας και Σαλεμάκερς πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Ρέμπιτς.

Το παιχνίδι ήταν απολύτως ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες και ένα τέρμα εκατέρωθεν.

Το τέρμα της Γιουβέντους πέτυχε ο Αλβάρο Μοράτα στο 4ο λεπτό. Η ομάδα του Τορίνο βγήκε στην κόντρα και η πάσα του Ντιμπάλα έβγαλε τον Μοράτα σε θέση τετ α τετ και νικώντας τον Μενιάν έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Μίλαν απάντησε στο 76ο λεπτό με τον Ρέμπιτς. Ο Κροάτης φορ εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Τονάλι και με υπέροχη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε τον βαθμό στους Ροσονέρι.

Σκόρερ: Μοράτα 4′ – Ρέμπιτς 76′

Κάρτες: Ντιμπάλα 65′ – Τονάλι 65′

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέσνι, Ντανίλο, Κιελίνι, Μπονούτσι, Άλεξ Σάντρο, Ραμπιό, Μπεντακούρ, Λοκατέλι, Κουαδράδο (Κιέζα 72′), Μοράτα (Κιν 66′), Ντιμπάλα (Κουλουσέφσκι 79′)

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μενιάν, Ερνάντες, Ρομανιόλι, Κιάερ (Καλουλού 35′), Τομόρι, Τονάλι, Κεσί (Μπενασέρ 63′), Λεάο, Ντίας (Μαλντίνι 93′), Σααλεμέικερς (Μπενασέρ 63′), Ρέμπιτς