Νέο κάζο για Γιουβέντους, νίκες για Ρόμα και Φιορεντίνα

Νέα απώλεια βαθμών για τη Γιουβέντους, αυτή την φορά από την Σασουόλο. Πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας η Λάτσιο, μεγάλη νίκη για Ρόμα.

Η Γιουβέντους ήρθε ισόπαλη με 3-3 σε ένα χορταστικό ματς, στην έδρα της Σασουόλο. Ουντινέζε και Λάτσιο έμειναν στο μηδέν, ενώ με 3-1 έφυγε από την έδρα της Λέτσε η Φιορεντίνα. Σημαντική νίκη για την μάχη και την έξοδο στο Europa League πήρε η Ρόμα (2-1) κόντρα στην Βερόνα, για την 33η αγωνιστική της Serie A.

Στο Σασουόλο η Γιουβέντους βρέθηκε γρήγορα μπροστά στο σκορ. Αρχικά ο Ντανίλο στο 5′ και στην συνέχεια ο Ιγκουαΐν στο 12′, έδωσαν αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Η Σασουόλο κατάφερε να μειώσει πριν το ημίχρονο σε 1-2 με τον Τζούρισιτς στο 29′.

Η Σασουόλο ήταν ανώτερη και πιο απειλητική σε όλο το παιχνίδι. Η ομάδα του Κυριακόπουλο μέσα σε τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την ανατροπή. Στο 51′ ο Μπεράρντι με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 2-2 και τρία λεπτά αργότερα στο 53′ ο Καπούτο έκανε το 3-2 για την Σασουόλο. Οι παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι ωστόσο, κατάφεραν και ισοφάρισαν σε 3-3, στο 64′ με κεφαλιά του Άλεξ Σάντρο.

Στο 0-0 έμειναν Ουντινέζε και Λάτσιο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τον βαθμό της ισοπαλίας μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες. Στο Ολύμπικο ο Βερετούτ με πέναλτι άνοιξε το σκορ για την Ρόμα, στο 10ο λεπτό. Οι Τζιαλορόσι πήγαν με σκορ 2-0 στα αποδυτήρια, καθώς ο Τζέκο σκόραρε στο 45+4′. Το μόνο που κατάφερε η Βερόνα ήταν να μειώσει στο 47′ (2-1) με τον Πεσίνα.

Η Φιορεντίνα καθάρισε την υπόθεση νίκη από το ημίχρονο, κόντρα στην Λέτσε. Ο Κιέζα στο 6′ έκανε το 0-1, ενώ στο 11′ ο Πούλγκαρ έχασε πέναλτι για τους βιόλα. Στο 38′ ο Γκεζάλ έκανε το 0-2 και δύο μόλις λεπτά αργότερα (40′) ο Κουτρόνε το 0-3. Η Λέτσε απλά μείωσε σε 1-3 στο 88′ με τον Σάκχοφ.