Και πάλι στο θρόνο τους οι ΗΠΑ

Οι ΗΠΑ κατέκτησαν το τρόπαιο του Παγκόσμιου Κυπέλλου Μπάσκετ U19, επικρατώντας με 93-79 του Μάλι στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Ο τελικός ξεκίνησε με το Μάλι να προηγείται απέναντι στους Αμερικανούς με 7-15 καταφέρνοντας να μένει συνεχώς μπροστά στο σκορ μέχρι και 2:20′ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου όπου και οι ΗΠΑ πέρασαν μπροστά με μόλις έναν πόντο (17-16). Η αγωνιστική πειθαρχία των Αφρικανών αιφνιδίασε τα αστέρια των Αμερικανών με το 20-22 της πρώτης περιόδου να υποδεικνύει περίτρανα πως το Μάλι μπορεί να κάνει μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις του παγκόσμιου μπάσκετ. Μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το παιχνίδι ήταν πλήρως ανταγωνιστικό με τις ΗΠΑ (οι οποίες είχαν πολύ βάθος στο ρόστερ τους και πολύ βοήθεια από το πάγκο τους), να καταφέρνουν τελικά να μείνουν μόλις με ένα καλάθι μπροστά το σκορ (42-40) απέναντι στους Αφρικάνους του Μάλι οι οποίοι έδειχναν έτοιμοι να παλέψουν μέχρι τέλους.

Κατά τη διάρκεια του δεύτερου μισού του παιχνιδιού, ένα μεγάλο σερί 12-0 μόλις σε 3′ (54-40) αλλά και το 21-7 στα μισά της τρίτης περιόδου (63-47), έδωσε τελικά μεγάλο προβάδισμα στις ΗΠΑ που έδειχναν πως ξεκλείδωσαν το παιχνίδι τους και “διάβασαν” το ανέμελο σύστημα των Αφρικανών αντιπάλων τους. Έτσι, η τρίτη περίοδος του ματς έκλεισε με το υπέρ 73-55 των Αμερικανών. Όμως, το Μάλι έδειχνε να επιστρέφει στο ματς καθώς κατάφερε να μειώσει μέχρι και στο -8 τη διαφορά του σκορ 5′ πριν τη λήξη του παιχνιδιού (84-72), μη μπορώντας ωστόσο να ακολουθήσει τον ρυθμό των Αμερικάνων οι οποίοι με τελικό σκορ 93-79 κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη και να στεφθούν παγκόσμιοι πρωταθλητές.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 42-40, 73-55, 93-79

ΗΠΑ (Ουέμπερ): Χαλιμπάρτον 6, Λιούις Τζ., Λάικλι 9, Γκριν 1, Σαγκς 15, Κάνιγχαμ 21, Μπαρνς Τζ. 11, Πέρι 10, Ρόμπινσον 13, Ουίλιαμς 7

Μάλι (Ντίκο): Κανουτέ 16, Σανόγκο 2, Ντιακιτέ 12, Ντράμε, Μπάλο 15, Κουλιμπαλί 17, Καμαρά, Ντράμε Χ. 17, Σιντιμπέ

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Φερνάντες (Αργεντινή), Γιου (Ταϊπέι)