Και τώρα ελπίζει!

Ο ΠΑΟΚ ήρθε ισόπαλος με σκορ 2-2 με τον Άγιαξ και μένει ζωντανός για το δεύτερο ματς της σειράς, για τα προκριματικά του Champions League.

Ο «Δικέφαλος» ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο, όπου πέτυχε και τα δυο τέρματα του, στο δεύτερο ο Αγιαξ είχε την κατοχή και βρήκε την ισοφάριση σε μια τυχερή φάση.

Τα γκολ για τον ΠΑΟΚ πέτυχαν οι Άκπομ και Μάτος μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών, ενώ για τον Άγιαξ ο Γιαννούλης με αυτογκόλ και ο Χούντελαρ έγραψαν το τελικό σκορ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον ΠΑΟΚ, ο Ζιγιέ εκτέλεσε ένα φάουλ, η μπάλα χτύπησε στον Γιαννούλη και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1.

Παρά την παγωμάρα του γρήγορου γκολ ο Μπίσεσβαρ απείλησε με ένα σουτ, λίγα λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να φτάνουν εύκολα στην περιοχή του Ονάνα, αλλά το γκολ ήρθε στο 32’ με τον Γιαννούλη να κάνει την παράλληλη μπαλιά και ο Άκπομ να κάνει το 1-1.

Στο 39’ ήρθε η ανατροπή, ο Μπίσεσβαρ έκανε τη σέντρα, ο Μάτος πετάχτηκε για το 2-1, ενώ στα επόμενα πέντε λεπτά ο «Δικέφαλος» έφτασε πολύ κοντά με τον Ζαμπά και τον Μπίσεσβαρ για το 3-1.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον ΠΑΟΚ μπροστά, ύστερα από μια εξαιρετική εμφάνιση των παικτών του Φερέιρα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, ο Άγιαξ είχε την κυκλοφορία και στο 57’, έπειτα από μια κόντρα η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Πασχαλάκη για το 2-2, από τον Χούντελαρ.

Στο 72’ το δυνατό μακρινό σουτ του Ζιγιέ κατέληξε για λίγο άουτ, ενώ του πλασέ στο 80 του Χούντελαρ, έδιωξε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης.

Ο Μάριν στο 89’ εκτέλεσε απαυθείας φάουλ, αλλά ο Πασχαλάκης ήταν εκεί να διώξει σε κόρνερ.

Σκόρερ: 32’ Άκπομ, 39’ Μάτος – 10’ αυτ. Γιαννούλης, 57’ Χούντελαρ

Κίτρινες: Μάτος – Μαζραουί

ΠΑΟΚ ( Άμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι, Ελ Καντουρί, Ζαμπά (79’ Στοχ), Μπίσεσβαρ (73’ Αουγκούστο), Πέλκας (65’ Λημνιός), Άκπομ

Αναπληρωματικοί: Ζίφκοβιτς, Ίνγκασον, Μίσιτς, Σφιντέρσκι

Άγιαξ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ονάνα, Φέλταν, Σουρς, Μαρτίνεθ, Ταλιαφίκο, Μαζραουί (83’ Μάριν), Βαν Ντε Μπεκ, Μπλιντ, Ζιγιέ (82’ Νέρες), Τάντιτς, Ντόλμπεργκ (32’ Χούντελαρ)

Αναπληρωματικοί: Βαρέλα, Ντεστ, Μαγκαγιάν, Πρόμες