Κακό πρώτο δεκάλεπτο και ήττα για την Εθνική

Την ήττα με 83-75 γνώρισε η Εθνική U19 από τη Ρωσία στο δεύτερο παιχνίδι της στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, πλήρωσε το πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτό της, με αποτέλεσμα σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι να κυνηγά, χωρίς επιτυχία, το σκορ.

Συγκεκριμένα, στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Ρώσοι ήταν μπροστά με 31-12. Στη συνέχεια η Εθνική βελτίωσε την άμυνά της, αλλά δεν μείωσε ποτέ τη διαφορά κάτω από τους 7 πόντους.

Πρώτος σκόρερ για τη «γαλανόλευκη»  ο Νίκος Ρογκαβόπουλος με 28 πόντους.

Τριπλ-νταμπλ, το πρώτο στη διοργάνωση μετά από εκείνο του 2013 από τον Ντάριο Σάριτς, έκανε για τους νικητές ο Νικίτα Μιχαϊλόφσκι με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και 12 ασίστ.

Επόμενο ματς για την Εθνική, την Τρίτη στις 20:30 με αντίπαλο την Αργεντινή σε ένα ματς που θα κρίνει την κατάταξή της και κατ’ επέκταση τον αντίπαλό της στους «16» από τον τέταρτο όμιλο (όπου Σερβία-Γαλλία παίζουν για την πρώτη θέση και Πουέρτο Ρίκο-Κίνα για την τρίτη).

Θεωρητικά η ελληνική ομάδα μπορεί ακόμη να βγει πρώτη στον όμιλο, σε τριπλή ισοβαθμία, αλλά θα πρέπει να κερδίσει την Αργεντινή και να υπερτερεί στο goal average των αγώνων με Ρώσους και Αργεντινούς (θέλει νίκη με +15).

Δεκάλεπτα: 15-31, 34-49, 48-62, 75-83.

Ρωσία (Πασούτιν): Ερσόφ 16, Καντοσνίκοφ 2, Κβίτκοβσκιχ 19, Μιχαϊλόφσκι 20 (13 ριμπ., 12 ασίστ), Σχερμπένεφ 6, Μπαρίσεφ, Ντολίνιν 8, Γκόλντιν, Κονοβάλοφ, Πετένεφ 1, Σορόκιν 3, Βεντίσχεφ 8.

Ελλάδα (Καστρίτης): Αρνόκουρος 7 (5 ριμπ.), Αρσενόπουλος 12, Χουγκάζ 5, Καράμπελας 6 (4 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 26, Μπαζίνας, Χατζηδάκης 3, Γεωργαλάς, Κολοβέρος 4 (5 ριμπ.), Σανδραμάνης, Σωτηρίου 6 (5 ριμπ.), Βουλγαρόπουλος 4.