Κακός “δαίμονας” της Τσέλσι η Μπόρνμουθ, “σφυροκόπησε” τους “Αγίους” η Γουέστ Χαμ

Για την 28η αγωνιστική της Premier League, η Τσέλσι έσωσε στο τέλος την παρτίδα με την Μπόρνμουθ (2-2), Νιούκαστλ και Μπέρνλι αναδείχτηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ, η Γουέστ Χαμ πήρε το τρίποντο κόντρα στη Σάουθαμπτον και η Κρίσταλ Πάλας έφυγε με το «διπλό» από το Μπράιτον.

Το παιχνίδι της Άστον Βίλα με την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ που ήταν προγραμματισμένο για σήμερα (29/2, 17:00) αναβλήθηκε εξαιτίας του αυριανού (30/2) τελικού της γηπεδούχου με την Μάντσεστερ Σίτι.

Μπόρνμουθ- Τσέλσι 2-2

Η Μπόρνμουθ έχει εξελιχτεί σε μία από τις χειρότερες αντιπάλους της Τσέλσι, καθώς απέσπασε ισοπαλία με 2-2 και ενώ κρατούσε το τρίποντο μέχρι το 88’. Τα “Κεράσια” έφτασαν κοντά σε μία μεγάλη νίκη και θα ήταν η τρίτη συνεχόμενη επί της Τσέλσι σε επίπεδο πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι αλλά και φλύαροι, καθώς είχαν τεράστια ποσοστά κατοχής, χωρίς να μπορούν να πάρουν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Ο Αλόνσο έδωσε προβάδισμα στους “Μπλε” στο 33’. Ο Τζέιμς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και η κεφαλιά του Ζιρού κατέληξε στο δοκάρι. Η μπάλα πέρασε μπροστά από τον Πέδρο αλλά ήταν εκεί ο Αλόνσο για να σκοράρει (0-1).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ μέσα σε τρία λεπτά. Πρώτα, ο Λέρμα ισοφάρισε με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Φρέιζερ στο 54’ (1-1). Μετά από λίγα λεπτά, ο Κινγκ ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 57’ με πλασέ από κοντά μετά από πολύ καλά οργανωμένη επίθεση (2-1).

Ο Αλόνσο ήταν ξανά αυτός που σκόραρε για την ομάδα του Λάμπαρντ στο 85’. Ο Πέδρο σέντραρε και ο Ράμσντεϊλ απομάκρυνε. Ο Αλόνσο ήταν στο δεύτερο δοκάρι και έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα, και ισοφάρισε (2-2).

Κίτρινες: Ζορζίνιο (17’), Σμιθ (59’)

Μπόρνμουθ (Χάου): Ράμσντεϊλ, Σμιθ, Άκε, Κουκ, Στέισι, Μπίλινγκ, Λέρμα, Κουκ, Φρέιζερ, Γουίλσον, Κινγκ

Τσέλσι (Λάμπαρντ): Καμπαγιέρο, Τομόρι (66’ Γουίλιαν), Κρίστενσεν, Αθπιλικουέτα, Αλόνσο, Κόβασιτς, Ζορζίνιο (66’ Μπάρκλεϊ), Τζέιμς, Πέδρο, Μάουντ, Ζιρού

Νιούκαστλ- Μπέρνλι 0-0

Νιούκαστλ και Μπέρνλι επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά και ήρθαν ισόπαλες χωρίς σκορ. Δύο καθαρά αμυντικές ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες και το αποτέλεσμα ήταν ένα ματς με ελάχιστο ενδιαφέρον και λίγες φάσεις στις δύο εστίες. Εάν μία ομάδα έπρεπε να κερδίσει, αυτή ήταν του Μπρους καθώς πίεσε περισσότερο λόγω έδρας και είχε κάποιες ευκαιρίες να βρει κάποιο γκολ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ φτωχό από φάσεις και δικαιολόγησε το 0-0. Οι δύο άμυνες λειτούργησαν πολύ καλά και δεν επέτρεψαν στις δύο εστίες να απειληθούν. Οι “Καρακάξες” ήταν αυτές που ολοκλήρωσαν το πρώτο 45λεπτο πιο δυνατά.

Κίτρινες: Ρόους (34’), Μπάρντσλεϊ (39’), Γκέιλ (59’), Ταρκόφσκι (64’)

Νιούκαστλ (Μπρους): Ντουμπράβκα, Ρόους, Λάσελς, Φερνάντεζ, Μανκίλο, Ρίτσι, Σέλβεϊ, Χάιντεν, Αλμιρόν, Γκέιλ, Ζοέλιντον

Μπέρνλι (Ντάις): Πόουπ, Τέιλορ, Μι, Ταρκόφσκι, Μπάρντσλεϊ, ΜακΝίλ, Γουέστγουντ, Κορκ, Χέντρικ, Ροντρίγκεζ, Βίντρα (58’ Γουντ)

Γουέστ Χαμ- Σάουθαμπτον 3-1

Η Γουέστ Χαμ πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη με 3-1 επί της Σάουθαμπτον και ξέφυγε προσωρινά από τη ζώνη του υποβιβασμού. Τα λάθη της άμυνας των φιλοξενούμενων ήταν πολλά και οι επιθετικοί της Χαμ τα επωφελήθηκαν, για να κλειδώσουν τους τρεις βαθμούς από νωρίς.

Ο Μπόουεν άνοιξε το σκορ υπέρ των γηπεδούχων στο 14’. Ο Φορνάλς ξεκίνησε την επίθεση και τροφοδότησε τον Μπόουεν που έκανε έξυπνη κίνηση για να βρεθεί στην περιοχή, και νίκησε τον ΜακΚάρθι (1-0).

Ο Ομπαφέμι ισοφάρισε στο 31’ για τους “Αγίους”. Από τα δεξιά, ο Άρμστρονγκ και ο Γουάρντ-Πρόους ξεκίνησαν κούρσα και ξεπέρασαν τον Κρέσγουελ. Ο δεύτερος έκανε τη σέντρα και ο Ομπαφέμι έκανε την κούρσα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-1).

Ο Άλερ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του Μόγιες στο 40’. Ο Αντόνιο σέντραρε και ο ΜακΚάρθι έκανε το λάθος και δεν έκανε έξοδο. Ο Άλερ κέρδισε τη μάχη στον αέρα και πέτυχε ένα δύσκολο γκολ (2-1).

Ο Αντόνιο έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στα “Σφυριά” στο 54’. Ο Άλερ κέρδισε τη μπάλα και έπαιξε με τον Φορνάλς. Αυτός είδε την κούρσα του Αντόνιο και τον τροφοδότησε. Ο Άγγλος επιθετικός πρόλαβε τη μπάλα και νίκησε στο τετ α τετ τον ΜακΚάρθι (3-1).

Κίτρινες: Στέφενς (45+1’), Κρέσγουελ (65’)

Γουέστ Χαμ (Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Κρέσγουελ, Ογκμπόνα, Ντιόπ, Νγκάκια, Ράις, Νομπλ, Αντόνιο, Φορνάλς, Μπόουεν, Άλερ

Σάουθαμπτον (Χάσενχουτλ): ΜακΚάρθι, Μπέρτραντ, Μπέντναρεκ, Στέφενς, Γουάρντ-Πρόους, Άρμστρονγκ, Χόιμπεργκ, Σμόλμποουν, Μπουφάλ (54’ Ινγκς), Ομπαφέμι, Λονγκ

Μπράιτον- Κρίσταλ Πάλας 0-1

Η Κρίσταλ Πάλας πήρε σημαντική νίκη στη μάχη της παραμονής επί της Μπράιτον με 1-0 στο Amex Stadium. Οι γηπεδούχοι έχασαν πολλές ευκαιρίες, έχοντας συνολικά 24 σουτ (8 στο στόχο) αλλά ο Αγιού ήταν εκεί για να κλέψει το τρίποντο με το γκολ του.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, σε ένα 45λεπτο χωρίς πολλές ευκαιρίες. Ο Μαρτς σπατάλησε τη μεγαλύτερη ευκαιρία των “Γλάρων” ενώ οι Μπεντέκε και Κέιχιλ απείλησαν για τους φιλοξενούμενους. Ένα στατιστικό που επιβεβαιώνει το 0-0 είναι πως τα 16 από τα 28 παιχνίδια πρωταθλήματος της ομάδας του Πότερ έχουν αυτό το σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Αγιού πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 70’. Ο Μπεντέκε δημιούργησε το γκολ καθώς απέφυγε τον αντίπαλο και με εκπληκτική πάσα, βρήκε τον Αγιού και αυτός με μία νίκησε τον Ράιαν (0-1).

Κίτρινες: Σκελότο (27’), Μπεντέκε (34’), Μοντόγια (57’)

Μπράιτον (Πότερ): Ράιαν, Μπερν, Γουέμπστερ, Ντανκ, Μοντόγια (78’ Γιαχάνμπακς), Μπισουμά (82’ Αλζάτε), Πρέπερ, Τροσάρ, Μόι, Μαρτς (66’ Μάρεϊ), Μοπέι

Κρίσταλ Πάλας (Χόντγκσον): Γκουαΐτα, Φαν Άανχολτ, Κέιχιλ, Νταν, Γουάρντ, ΜακΆρθουρ, ΜακΚάρθι (46’ Ρίντεβαλντ), Κουϊάτε, Αγιού, Μπεντέκε (87’ Τοσούν), Ζάχα