Καλύτερος μεν, αλλά έσωσε το βαθμό στο 95’

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 10η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ Σουρωτή.

Οι «πράσινοι» με το γκολ του Έργκις Κάτσε στο 61ο λεπτό άνοιξαν το σκορ, για να ισοφαρίσει ο Πάπε Σισέ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Έτσι, ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς νίκη στο 3ο του φετινό ντέρμπι, φτάνοντας στους 20 βαθμούς και μένοντας 6 πίσω από την Κορυφή και τον ΠΑΟΚ που έχει 26.

Το υπ’ αριθμόν 60 «αιώνιο» ντέρμπι στην ιστορία της Α’ Εθνινής με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό, είχε πολλές ομοιότητες με αυτό απέναντι στον ΠΑΟΚ προ 40 ημερών. Ο Ολυμπιακός, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, έπαιζε στο μισό γήπεδο τον Παναθηναϊκό, έφτανε στην περιοχή, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει καλές ευκαιρίες για γκολ.

Έντονα και δικαιολογημένα παράπονα από τους Πειραιώτες για τη διαιτησία του Ελβετού Γιάκοτετ.

Το ματς

Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με τους Ποντένσε-Φορτούνη στα άκρα, Μπουχαλάκη-Γκιλιέρμε στον άξονα, τον Νάτχο δεκάρι και τον Χασάν σέντερ φορ. Ενώ το δίδυμο της άμυνας αποτέλεσαν οι Βούκοβιτς και Σισέ.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο από το πρώτο λεπτό του αγώνα, σε αντίθεση με τους «πράσινους» οι οποίοι μπήκαν πιο φοβισμένοι. Ωστόσο μετά το δεκάλεπτο, έκαναν κάποιες αντεπιθέσεις ειδικά από τα πλάγια. Γενικά όμως, ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που σε όλο το πρώτο μέρος, έπαιζε στο μισό γήπεδο τον αντίπαλό του.

Όμως ναι μεν είχε την κυριαρχία, πλην όμως οι παίκτες από το κέντρο και κάτω «πούλαγαν» εύκολα τη μπάλα στα μαρκαρίσματα του Παναθηναϊκού. Επίσης, έγιναν λίγες ευκαιρίες, είδαμε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ναι μεν κράτησε την κατοχή της μπάλας, έπαιξε επιθετικά, αλλά χωρίς να δημιουργεί ευκαιρίες με αξιώσεις. Ο Παναθηναϊκός από την άλλη, απείλησε για λίγα μόνο λεπτά πάνω στη συμπλήρωση μιας ώρας, πετυχαίνοντας και το γκολ.

Πολύ καλή δουλειά παρόλα αυτά από τον Νάτχο σε ρόλο δεκαριού.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 7’ όταν ένα μακρινό σουτ του Κούτρη βρήκε στην άμυνα του Παναθηναϊκού.

Στο 14’ ο Παναθηναϊκός έκανε το πρώτο του σουτ με τον Κάτσε, αλλά ο Σα δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Στο 19’ ο Χασάν έπιασε άστοχη κεφαλιά μετά από σέντρα του Ποντένσε.

Στο 29’ η μπάλα έφτασε στον Χασάν, αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καθόλου καλό.

Κάτι ανάλογο έγινε και στο 35’ με τον Μπουχαλάκη ύστερα από φάουλ του Φορτούνη.

Στο 38’ ο Φορτούνης έβγαλε κάθετη στον Ποντένσε, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Διούδη.

Στο δεύτερο μέρος, ο Μαρτίνς έριξε στη μάχη τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, αντί του Χασάν. Και φάνηκε η διαφορά, καθώς με το ξεκίνημα, ο Ολυμπιακός έβγαλε 2 φάσεις.

Εκεί, έγινε και μια φάση που «πάγωσε» για λίγο το γήπεδο, όταν σε μια σέντρα από τα δεξιά στο 48’ ο Λάζαρος σκόραρε, ωστόσο ο διαιτητής ακύρωσε το τέρμα, καθώς ο Διούδης κατά την έξοδό του, χτύπησε στην επικαλαμίδα του Νάτχο και γύρισε η γλώσσα του. Αμέσως έσπευσε το ιατρικό επιτελείο και αποσόβησε τα χειρότερα. Μάλιστα κατά την αποχώρηση του με φορείο ο Διούδης χειροκροτήθηκε από όλο το γήπεδο.

Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ήταν ο μόνος που υπήρχε στο γήπεδο, με εξαίρεση μόνο ένα πεντάλεπτο, στο οποίο ο Παναθηναϊκός πέτυχε το γκολ του.

Στο 61’ οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ. Ο Κάτσε απέφυγε τον Μπουχαλάκη και με μακρινό φαλτσαριστό σουτ, νίκησε τον Σα για το 0-1.

Αμέσως μετά το γκολ, ο Μαρτίνς απέσυρε τον (όχι ιδιαίτερα καλό σήμερα) Μπουχαλάκη και πέρασε τον Μάνο, περνώντας στο «8» τον Νάτχο και στα αριστερά τον Λάζαρο.

Στο 63’, ο Παναθηναϊκός με τον Κάτσε και τον Ινσούα έχασε διπλή ευκαιρία. Το σουτ του πρώτου αποκρούστηκε από τον Σα, ενώ το δεύτερο πήγε άουτ.

Αμέσως μετά, ο Ολυμπιακός διαμαρτύρεται για δύο φάσεις που μπορεί να υπήρξε πέναλτι, σε Ποντένσε και Λάζαρο. Ωστόσο ο διαιτητής δεν είδε κάτι.

Στο 76’ ο Κούτρης έβγαλε ωραία σέντρα από αριστερά, ο Γκιλιέρμε έπιασε καρφωτή κεφαλιά, αλλά πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κότσαρη.

Δύο λεπτά μετά, ο Ποντένσε έκανε ένα κακό σουτ μέσα από την περιοχή, πριν ο Καμαρά σουτάρει άστοχα από μακριά.

Στο 83’ ωραία εκτελεσμένο φάουλ του Λάζαρου το απέκρουσε ο Κότσαρης.

Στο 84’ και το 85’ οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτύρονται για δύο πεντακάθαρες περιπτώσεις σε χέρι μέσα στην περιοχή, που ο Ελβετός διαιτητής δεν είδε.

Στο 87’ ο Ομάρ έκανε μακρινό σουτ στο δοκάρι και αμέσως ο Καμαρά σούταρε ψηλά. Λίγο μετά, ο Καμαρά δεν μπόρεσε να βρει τον Ομάρ μέσα στην περιοχή.

Στο 95’ ήρθε η ισοφάριση. Ο Καμαρά έκανε μεγάλη μπαλιά για τον Ομάρ που κατέβασε με κεφαλιά για τον Σισέ, ο οποίος στην κενή εστία ισοφάρισε σε 1-1!

Αμέσως μετά, μια κεφαλιά του Φορτούνη απέκρουσε ο Κότσαρης, ενώ στο 99’ ο Σισέ έπιασε μια άστοχη κεφαλιά.

Έτσι, ο Ολυμπιακός μένει χωρίς νίκη για 3o συνεχόμενο ντέρμπι, μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ και την ισοπαλία με την ΑΕΚ.

Τα πράγματα όμως δεν πήγαν καλά και για έναν φίλο του Ολυμπιακού, ο οποίος στο τέλος του ματς έπαθε καρδιακή προσβολή και λίγο αργότερα “έφυγε” από τη ζωή…

Ολυμπιακός (ΠέδροΜαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Βούκοβιτς, Σισέ, Μπουχαλάκης (63’ Μάνος), Νάτχο (77’ Καμαρά), Γκιλιέρμε, Ποντένσε, Φορτούνης, Χασάν (46’ Χριστοδουλόπουλος)

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης (52’ λ.τρ. Κότσαρης), Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Μακέντα, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης (70’ Μουνιέ), Κουρμπέλης, Μαυρομάτης (73’ Πούγγουρας), Κάτσε, Κουλιμπαλί