Καλύτερος ο Παναιτωλικός, λυτρώθηκε από τον Μακέντα ο Παναθηναϊκός

Για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος ο Παναιτωλικός ηττήθηκε με 0-1 από τον Παναθηναίκό .

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε την απαιτούμενη λειτουργία σε άμυνα και επίθεση. Οι πράσινοι στο 20΄ έφτασαν στο γκολ αλλά ο  Γιαννακόπουλος και το δοκάρι κράτησε το μηδέν. Στην συνέχεια τα καναρίνια  πάτησαν γκάζι, χάνοντας τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Καμαρά και τον Ντίαζ.

Στην επανάληψη ο γηπεδούχοι μπήκαν όπως και στο πρώτο μέρος με την κατοχή μπάλας, πιέζοντας για το γκολ. Στο  49΄ απείλησε με τον Ντίας, η ομάδα του Δώνη απάντησε με τον Καμπετσή.  Μετά το 60΄ οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν  και κυριάρχησαν πιέζοντας την άμυνα του τίτορμου.  Το τελικό σκορ 0-1 το διαμόρφωσε ο Μακέντα στο 84΄ με ένα εκπληκτικό πλασέ.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Παναιτωλικός : Γιαννακόπουλος, Μαλής, Λιάβας (65′ Μπελεβώνης), Άργκους, Ρότσα (79′ Τσιγγάρας), Πάουλο, Λουσέρο, Μανά, Ουίλιαν (72′ Μοράρ), Ντίας, Καμαρά

Παναθηναϊκός  : Κότσαρης, Θεοχάρης, Πούγγουρας, Παντελάκης, Οικονόμου, Αποστολάκης, Στάικος, Τζανδάρης, Χατζηθεοδωρίδης (65′ Δώνης), Καμπετσής (68′ Μακέντα), Βέργος (74′ Εμμανουηλίδης)