Super League: Kάνει όνειρα για τα πλέι οφ η Λαμία, σε μπελάδες ο Παναιτωλικός

Ήττα για τον Παναιτωλικό από την Λαμία.

Για την 20η αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος, η Λαμία νίκησε με 2-1 τον Παναιτωλικό, η ήττα αυτή έφερε τους Αγρινιώτες πιο κοντά τον κίνδυνο του υποβιβασμού.

Στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός μπήκε δυναμικά κυκλοφορώντας την μπάλα, στο 3′  ο Σενγκέλια σούταρε αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Στο 11′ η ομάδα του Βόκολου προηγήθηκε με τον Μάλτσι, νικάει τον Καπίνο για το 0-1. στο 15΄ ο Καρέλης επιχείρησε μ΄ ένα εντυπωσιακό βολ πλανέ να σκοράρει χωρίς να τα καταφέρει. Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» στην εκπνοή του πρώτου μέρους με τεράστια διπλή ευκαιρία και το οριζόντιο δοκάρι να σταματά αρχικά την κεφαλιά του Χουάνπι κι εν συνεχεία το πλασέ του Καρέλη.

Στην επανάληψη το σύνολο  του Γιάννη Πετράκη έφερε το ματς στα ίσια. Σκόρερ ο Μαυρίας με γυριστό σουτ, μετά από σύγχυση στα καρέ της Λαμίας.

Μάλιστα, στο 78΄ οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία για την πλήρη ανατροπή αλλά η τύχη τους γύρισε την πλάτη για τρίτη φορά στο παιχνίδι, καθώς η δυνατή κεφαλιά του Ζοάο Πέδρο κατέληξε στο οριζόντιο του Κοσέλεφ, ενώ ο Μαυρίας σημάδεψε άουτ στην επαναφορά.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Λαμία τιμώρησε την αστοχία των παικτών του Παναιτωλικού, όταν ο Νούνιες συνέκλινε, έφτασε στο μέσο της μεγάλης περιοχής και σούταρε, με τον Καπίνο να βρίσκει την μπάλα αλλά όχι τόσο ώστε να εκτρέψει την πορεία της προς τα δίχτυα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός: Καπίνο, Μαυρίας (90΄+1 Μπακάκης), Μπρούνο Ντουάρτε, Στάγιτς, Σίλβα, Λιάβας, Πέρες (90΄+1 Μπουζούκης), Χατζηθεοδωρίδης (76΄ Ζοάο Πέδρο), Χουάνπι (65΄ Φρεντερίκο Ντουάρτε), Καρέλης, Σενγκέλια (65΄ Ντίας)

Λαμία: Κοσέλεφ, Αμαράλ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Νούνιες, Τζανδάρης, Τσιλούλης (73΄ Τόσιτς), Μάλτσι (90΄+1 Κορνέζος), Καρλίτος (80΄ Τσούκαλος), Μαρτίνεθ (73΄ Σίντκλεϊ)