Κανείς δεν “Χ”άρηκε

Η ΑΕΚ επέστρεψε στην αγωνιστική δράση και αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τον Παναθηναϊκό στο άδειο από κόσμο ΟΑΚΑ, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα πλέι-οφ

Η Ένωση βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Μακέντα ωστόσο ο Λιβάγια έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν δύο φορές αλλά το πρώτο γκολ (ξανά του Μακέντα) ακυρώθηκε.

Με αύτη την ισοπαλία η ΑΕΚ έφτασε τους 52 βαθμούς και έχασε την ευκαιρία να σκαρφαλώσει στην δεύτερη θέση, αφήνοντας ανεκμετάλλευτη την ήττα του ΠΑΟΚ από τον Ολυμπιακό.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ φορούσαν μάσκες στον πάγκο, τηρώντας κατά γράμμα το υγειονομικό πρωτόκωλλο.

Οι ποδοσφαιριστές της Ένωσης βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο με τη φανέλα ειδικού σκοπού που πίσω έχει το μήνυμα “όλοι μαχόμαστε κόντρα στον κορονοϊό”, με τα έσοδα της πώλησης να πηγαίνουν στα νοσοκομεία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων πριν την έναρξη του αγώνα,  γονάτισαν όλοι στη σέντρα, ακόμα και στον πάγκο, στη μνήμη του Τζορτζ Φλόιντ που δολοφονήθηκε στην Αμερική, ενώ τηρήθηκε και ενός λεπτού σιγή.

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήταν για την ΑΕΚ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Βέρντε. Ο Ινσούα έκανε φάουλ στον Βέρντε, σε καλό σημείο, ο Ιταλός ανέλαβε την εκτέλεση φάουλ και έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευράς της εστίας του Διούδη

Στα πρώτα δέκα λεπτά οι παίκτες των δύο ομάδων προσπαθούν να επιτεθούν από τη μια πλευρά. Η ΑΕΚ από τα δεξιά και ο Παναθηναϊκός από τα αριστερά.

Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων ενώ ο Παναθηναϊκός έχει καταφέρει να ισορροπήσει το ματς στα τελευταία λεπτά και στο 14΄ απείλησε. Ο Δώνης σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά ο Μπάρκας έπεσε στη δεξιά γωνία και έδιωξε τη μπάλα.

Στο πρώτο τάιμ άουτ στο ματς την ώρα που οι παίκτες της ΑΕΚ πήγαν προς τον πάγκο οι Βέρντε και Βράνιες είχαν μια διαμάχη με τον Ιταλό να πιάνει από το λαιμό τον Βόσνιο.

Ο Βέρντε επιχείρησε ένα σουτ στο 35΄ από την περιοχή του Παναθηναϊκού με τη μπάλα να περνάει αρκετά έξω από την εστία του Διούδη

Δυο λεπτά αργότερα οι κιτρινόμαυροι απείλησαν με τον Βράνιες. Μετά το φάουλ για την ΑΕΚ ο Βράνιες πήρε την κεφαλιά αλλα η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

Οι πράσινοι προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους. Στο 43΄ο Αγιούμπ εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πήγε στο δεξί δοκάρι ο  Ινσούα  έκανε την κεφαλιά αλλά ο Μπάρκας μπλόκαρε.

Πριν την ανάπαυλα οι Σιμάνσκι και Λιβάγια επιχείρησαν δυνατά σουτ εκατέρωθεν αλλά κανένας δεν βρήκε στόχο.

Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισοπαλες χωρίς σκορ με 0-0.

Με το δεξί ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός το δεύτερο ημίχρονο και 57΄ο Μακέντα σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε με χρήση του VAR.  Ο Γιόχανσον τράβηκε τον Λιβάγια, αυτός έχασε τη μπάλα, η μπάλα έφτασε στον  Μακέντα και ο Ιταλός ουσιαστικά σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Τελικά το “τριφύλλι” βρήκε δίχτυα στο 65΄ξανά με τον Μακέντα. Ο Ιταλός έκανε κεφαλιά πάσα προς τον Νάγκι, ο οποίος τσίμπησε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή γύρισε προς τον Μακέντα που κοντρόλαρε ωραία και πλάσαρε τον Μπάρκα για το 1-0.

Μετά το γκολ η ΑΕΚ έδειξε να παίρνει μπρος και στο 76΄ έφτασε στην ισοφάριση με ωραίο τέρμα του Λιβάγια, με δυνατό σουτ.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κατι με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό τις ισοπαλίας.

Κίτρινες: Λόπεζ, Σιμόες  / ΚουρμπέληςΙνσούα

Σκόρερ: 76′ Λιβάγια/65′ Μακέντα

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, ΜπακάκηςΒράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Σιμόες (67΄ολιβέιρα), ΣιμάνσκιΚρίστιτσιτς, Βέρντε (75΄Κλωναρίδης) , Μάνταλος (86΄Αραούχο), Λιβάγια

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης)Διούδης, Γιόχανσον, ΚολοβέτσιοςΣένκεφελντΙνσούαΚουρμπέλης, Δώνης (77΄Χατζηθεοδωρίδης), Αγιούμπ (60΄ Νάγκι), ΖαχίντΧατζηγιοβάνης (77΄Μπουζούκης), Μακέντα