“Καρέ” πρόκρισης το Βέλγιο, άνετη νίκη για Αγγλία

Το Βέλγιο πήρε μια εμφατική νίκη επί της Δανίας και πέρασε στο Final 4, ενώ η Αγγλία κέρδισε στο… “ρελαντί” την Ισλανδία.

Το Βέλγιο πανηγύρισε την πρόκριση του στο Final 4 του Nations League, παίρνοντας μια εμφατική νίκη με 4-0 κόντρα στην Δανία, ενώ την ίδια ώρα η Αγγλία επικράτησε “σβηστά” της Ισλανδίας με το ίδιο σκορ.

Α’ κατηγορία

Αγγλία – Ισλανδία 4-0

Η Αγγλία πήρε μια εμφατική νίκη επί της Ισλανδίας με 4-0. Ο Ράις άνοιξε το σκορ στο 20′, ενώ 4 λεπτά μετά, ο Μάουντ διπλασίασε τα τέρματα της εθνικής του ομάδας. Στην επανάληψη ο Φόντεν βρήκε δύο φορές δίχτα, στο 80′ και στο 84′ και διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Βέλγιο – Δανία 4-2

Το Βέλγιο επικράτησε της Δανίας με 4-2 χάρις τα γκολ των Τίλεμανς (3′), Λουκάκου (57′, 69′) και Ντε Μπρούιν (87′). Το γκολ των φιλοξενούμενων πέτυχε ο Γουάιντ (17′), ενώ το δεύτερο τέρμα τους ήρθε με αυτογκόλ του Κουρτουά.

Βαθμολογία 2ου ομίλου:

1. Βέλγιο 15β
2. Δανία 10β
3. Αγγλία 10β
4. Ισλανδία 0β

Βοσνία – Ιταλία 0-2

Η Ιταλία έφυγε με το διπλό από την Βοσνία χάρις τα γκολ των Μπελότι (22′) και Μπεράρντι (68′).

Πολωνία – Ολλανδία 1-2

Η Ολλανδία πήρε τη νίκη επί της Πολωνίας. Οι γηπεδούχοι μπορεί να προηγήθηκαν νωρίς νωρίς με τον Τζόζβιακ (6′), όμως οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν την ολική ανατροπή χάρις τα γκολ των Ντεπάι (77′) και Βαινάλντουμ (84′).

Αυστρία – Νορβηγία 1-1

Αυστρία και Νορβηγία αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ζαχίντ στο 64′, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Γκρμπιτς στο 90+4′.

Βόρεια Ιρλανδία – Ρουμανία 1-1

Βόρεια Ιρλανδία και Ρουμανία αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 56′ με τον Μπόις, όμως οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια με τον Μπιτσφάλβι στο 81′.

1. Αυστρία 13
2. Νορβηγία 10
3. Ρουμανία 5
4. Βόρεια Ιρλανδία 2

Τσεχία – Σλοβακία 2-0

Η Τσεχία επικράτησε της Σλοβακίας χάρις τα γκολ των Σούτσεκ (17′) και Όντρασεκ (55′)

Ισραήλ – Σκωτία 1-0

Το Ισραήλ νίκησε τη Σκωτίας με 1-0 εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το ένα και μοναδικό τους τέρμα στο 44′ με τον Σόλομον.

Βαθμολογία 2ου ομίλου

1. Τσεχία 12
2. Σκωτία 10
3. Ισραήλ 8
4. Σλοβακία 4

Ιρλανδία – Βουλγαρία 0-0

Ιρλανδία και Βουλγαρία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ, σε ενα αδιάφορα παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να τερματίζουν στις δύο τελευταίες θέσεις.

Ουαλία – Φινλανδία 3-1

Η Ουαλία πήρε μια άνετη νίκη επί της Φινλανδίας με 3-1 χάρις τα γκολ των Γουίλσον (29′), Τζέιμς (46′) και Μουρ (84′), ενώ το γκολ των φιλοξενούμενων πέτυχε ο Πούκι (63′).

Βαθμολογία 4ου ομίλου

1. Ουαλία 16
2. Φινλανδία 12
3. Ιρλανδία 3
4. Βουλγαρία 2

Ουγγαρία – Τουρκία 2-0

Η Ουγγαρία επικράτησε άνετα της Τουρκίας με 2-0 χάρις τα γκολ των Σίγκερ (57′) και Βάργκα (90+5′).

Σερβία – Ρωσία 5-0

Η Σερβία διέσυρε την Ρωσία με 5-0. Οι γηπεδούχοι “καθάρισαν” το ματς από το πρώτο ημίχρονο χάρις τα γκολ των Ράντονιτς (10′), Γιόβιτς (25′, 45+1′) και Βλάχοβιτς (41′), ενώ στην επανάληψη το “κερασάκι στην τούρτα” το έβαλε ο Μιλαντένοβιτς (64′).

Αλβανία – Λευκορωσία 3-2

Η Αλβανία επικράτησε της Λευκορωσίας με 3-2 χάρις τα γκολ των Τσικαλέσι (20′, 27′) και Μανάι (44′). Τα γκολ της Λευκορωσίας τα πέτυχαν οι Σκάβις (35′) και Εμπόνγκ (80′).

Καζακστάν – Λιθουανία 1-2

Η Λιθουανία επικράτησε του Καζακστάν με 1-2. Οι γηπεδούχοι μπορεί να προηγήθηκαν με τον Αιμπέτοφ (38′), όμως οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν ολική ανατροπή χάρις τα γκολ των Βορομπιόβας (40′) και Νοβικόβας (90+4′).

1. Αλβανία 11β
2. Λευκορωσία 10β
3. Λιθουανία 8β
4. Καζακστάν 4β

Αρμενία – Σκόπια 1-0

Η Αρμενία επικράτησε των Σκοπίων με 1-0 χάρις το γκολ του Χαμπαρντζουμιάν (55′).

Γεωργία – Εσθονία 0-0

Γεωργία και Εσθονία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ.