Κάρλος Καρβαλιάλ: “Σε σχέση με το ματς, οι ποδοσφαιριστές μας τα έδωσαν όλα”

Οι δηλώσεις του Κάρλος Καρβαλιάλ μετά τον αποκλεισμό του Ολυμπιακού από τον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός έμεινε εκτός συνέχειας του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς ηττήθηκε με 6-7 στα πέναλτι από τον Παναθηναϊκό, μετά το 0-0 του κανονικού αγώνα και της παράτασης. Ο προπονητής των Πειραιωτών, Κάρλος Καρβαλιάλ, τόνισε πως παρά τον αποκλεισμό, οι παίκτες έδωσαν το καλύτερο που μπορούσαν.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Κάρλος Καρβαλιάλ:

Μετά απ’ αυτόν τον αποκλεισμό υπάρχει ένα σενάριο που μπορεί ο Ολυμπιακός να μείνει εκτός Ευρώπης μετά από χρόνια, είναι κάτι το οποίο έχετε σκεφτεί;
Σε σχέση με το ματς, οι ποδοσφαιριστές μας τα έδωσαν όλα. Ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να είχε σκοράρει στην αρχή, αλλά εμείς μετά είχαμε πολλές ευκαιρίες, τα δώσαμε όλα και το παλέψαμε. Δυστυχώς δε σκοράραμε και φτάσαμε στα πέναλτι, εκεί όπου όλα μπορούν να συμβούν. Σε όλη τη διάρκεια θεωρώ πως οι παίκτες τα έδωσαν όλα, έδωσαν το 110% των δυνατοτήτων τους και έδειξαν ότι ήθελαν να μείνουν μέσα στη διοργάνωση. Αυτήν τη στιγμή είμαστε σε δύο διοργανώσεις, σε πρωτάθλημα και Ευρώπη, αυτό σκεφτόμαστε πλέον.

Που θεωρείτε ότι κρίθηκε το ματς και μία ερώτηση για την αλλαγή του Αλεξανδρόπουλου, εάν ήταν για λόγους τακτικής ή υπήρχε κάποιο πρόβλημα με τον παίκτη.
Η αλήθεια είναι πως ο Αλεξανδρόπουλος έχει κάποιες ενοχλήσεις στα πλευρά του, αλλά η αλλαγή του έγινε για τακτικούς λόγους. Προσπαθήσαμε να ενισχύσουμε την επίθεσή μας σε εκείνο το σημείο, όπου είχαμε στο παιχνίδι τον Ναβάρο και βάλαμε και τον Ποντένσε, προκειμένου να έρθει το γκολ της πρόκρισης.