Καταιγιστική Μπαρτσελόνα κόντρα στη Χετάφε με ασταμάτητο Μέσι

Ο Λιονέλ Μέσι ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής με δύο γκολ, 1 ασίστ και η Μπαρτσελόνα κέρδισε με περίσσια ευκολία τη Χετάφε.

Για την 31η αγωνιστική της La Liga, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 4-2 της Χετάφε στο Καμπ Νου και βρίσκεται στην 3η θέση με 68 βαθμούς, ενώ οι ηττημένοι είναι πλέον στην 15η θέση με 31 βαθμούς.

Σκόρερ για τους “μπλαουγκράνα” ήταν ο Μέσι (8′, 33′), το αυτογκόλ Σακλά στο 28′, ο Αραούχο 87′ και ο Γκριεζμάν με πέναλτι (90+3′). Τα γκολ των Μαδριλένων πέτυχαν ο Λενγκλέ με αυτογκόλ στο 12′ και ο Ουνάλ με πέναλτι στο 69′.

Η Μπαρτσελόνα όπως ήταν λογικό πήρε τα ινία του παιχνιδιού από την αρχή και απείλησε μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Λιονέλ Μέσι βρέθηκε αφύλακτος σε καλό σημείο και εκτέλεσε, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Μέσι όμως λίγο αργότερα στο 8′, πήρε μια πάσα στην περιοχή από τον Μπουσκέτς και αυτή τη φορά σημάδεψε σωστά, για να κάνει το 1-0 της ομάδας του.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 12”, η Χετάφε ισοφάρισε όντας ο Λενγκλέ στην προσπάθεια που έκανε να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, εμ τον Τερ Στέγκεν να μην μπορεί να αντιδράσει.

Οι φιλοξενούμενοι δεν χάρηκαν για πολύ καθώς στο 28ο λεπτό, ο Σακλά πέτυχε και αυτός αυτογκόλ, βάζοντας μπροστά ξανά την Μπαρτσελόνα με 2-1.

Πέντε λεπτά μετά, ο Μέσι τροφοδοτήθηκε για ακόμα μια φορά στην περιοχή, όπου ήταν ξανά αμαρκάριστος, εκτέλεσε, αρχικά στόχευσε πάλι το δοκάρι του Σόρια, όμως στην συνέχεια πήρε το ριμπάουντ και σε κενή εστία ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1. Από εκεί και έπειτα δεν έγινε κάτι άλλο και το 3-1 ήταν το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα έριξε το ρυθμό και το πρώτο αξιοσημείωτο που συνέβη, έγινε στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης και αυτό ήταν ένα πέναλτι που κέρδισε η Χετάφε σε ανατροπή του Ουνάλ από τον Αραούχο. Ο Τούρκος φορ, ο οποίος το κέρδισε, ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε για το 3-2, βάζοντας ξανά στο ματς την ομάδα του.

Μετά από ένα μεγάλο διάστημα χωρίς τίποτα, στο 87ο λεπτό, ο Μέσι έκανε την σέντρα και ο Αραούχο με κεφάλια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-2. Στο 90+3′, ο Γκριεσμάν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έγραψε το 5-2, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Κίτρινες: 6′ Λενγκλέ, 68′ Αραούχο

Μπαρτσελόνα (Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Άλμπα, Λενγκλέ (46′ Μοριμπά), Πικέ (46′ Αραούχο), Μινγκέθα (75′ Ουμτιτί), Ντε Γιόνγκ, Μπουσκέτς, Ρομπέρτο (64′ Τρινκάο), Πέδρι, Μέσι, Γκριεσμάν.

Χετάφε (Μπορνταλάς): Σόρια, Ιγκλέσιας, Ντακονάμ, Σακλά, Τσέμα (76′ Ζοσέτε), Αλένια (46′ Αμπντουλάι), Κουκουρέγια (46′ Ακουρουγκού), Αλένια, Μακσίμοβιτς (46′ Αραμπαρί), Σουάρεζ, Κούμπο, Άνχελ (63′ Ουνάλ).

Γρανάδα- Εϊμπάρ 4-1

Η Γρανάδα νίκησε με σκορ 4-1 της Εϊμπάρ και βρίσκεται στην 8η θέση της κατάταξης έχοντας μαζέψει 42 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στην 20η και τελευταία θέση με μόλις 23 βαθμούς.

Τα γκολ των νικητών πέτυχαν ο Σολδάδο στο 20′,77′, ο Πουέρτας στο 37′ και ο Κένεντι στο 31′. Για την Εϊμπάρ είχε μειώσει ο Κίκε στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης.

Σοσιεδάδ- Θέλτα 2-1

Η Σοσιεδάδ κέρδισε την Θέλτα με σκορ 2-1 και βρίσκεται στην 5η θέση με 50 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι πλέον στην 12η θέση με 38 βαθμούς.

Η Θέλτα προηγήθηκε στο 22ο λεπτό με τον Μαλό, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν αρχικά στο 25′ και να κάνουν εν τέλη την ανατροπή με Γιάνουζαϊ στο 39ο λεπτό του παιχνιδιού.