“Καθάρισαν” οι αμυντικοί για την Λειψία

Δίχως να αντιμετωπίσει ιδιαίτερη δυσκολία, η Λειψία πέρασε άνετα με 0-3 από την έδρα του τελευταίου στην βαθμολογία Αννοβέρου 96 κι έτσι διατηρεί την απόσταση ασφαλείας από τον πέμπτο στην βαθμολογία γλυκοκοιτάζοντας την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Τα τέρματα της αναμέτρησης σημειώθηκαν και τα τρία από τους αμυνόμενους της Λειψίας.

Ο Κούνια βρέθηκε μέσα στην περιοχή στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους όπου ανετράπηκε με τον διαιτητή, ύστερα και από την χρήση του VAR, να υποδεικνύει την άσπρη βούλα του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο αριστερός οπισθοφύλακας Χάλστενμπεργκ όπου και άνοιξε το σκορ(45’+3).

Έπειτα από ένα νωχελικό πρώτο ημίχρονο οι “ταύροι” της Λειψίας μπήκαν μανιασμένοι στο δεύτερο, όπου πολιορκούσαν διαρκώς την άμυνα των γηπεδούχων.

Τα άλλα δύο τέρματα της ομάδας τα πέτυχε ο 26χρονος Ούγγρος κεντρικός αμυντικός Γουίλι Όρμπαν(64′, 85′) και τα δύο με πανομοιότυπο τρόπο, σε στατικές φάσεις (κόρνερ) από την δεξιά πλευρά.