«Καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο ο Άρης

Έυκολο απόγευμα είχε ο Άρης που υποδέχτηκε για την 15η αγωνιστική τον Βόλο στο Κλεάνθης Βικελίδης. Οι «κίτρινοι» νίκησαν με 4-0 τον Βόλο και έπιασαν στην πέμπτη θέση τον Παναθηναϊκό με 21 βαθμούς, δυο λιγότερους από τον ΟΦΗ που βρίσκεται στην τετράδα. Ο Βόλος από την πλευρά του παρέμεινε χαμηλά στην 11η θέση με 17 βαθμούς.

Τα τέρματα για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Ιντέγε (12′, 24′), Μπρούνο Γκάμα (29′,61).

Ο Άρης άνοιξε το σκορ στο 12′. Ο Γκάμα έβγαλε μια διαγώνια πάσα προς τον Φετφατζίδη, εκείνος βγήκε τετ α τετ με τον Γκαραβέλη, αλλά αντί να πλασάρει έδωσε στον Ιντέγε που αν και αρχικά έκανε κακό κοντρόλ, κατάφερε να σκοράρει για το 1-0.

Δώδεκα λεπτά αργότερα πάλι ο Ιντέγε χρίστηκε σκόρερ. Ο Λάρσον έδωσε ωραία πάσα προς τον Ιντέγε, εκείνος έφυγε από κανονική θέση, πλάσαρε ψύχραιμα και έκανε το 2-0.

Στο 29′ ο Μπρούνο Γκάμα πέρασε τον Ντεντάκη, εκείνος τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Γκαραβέλη και στο 30′ έκανε το 3-0 για τους θεσσαλονικείς.

Οι “κίτρινοι” συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και να ψάχνουν τον Ιντέγε. Στο 43΄ο Βόλος είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς, με τον Μουνίθ να εκτελεί απευθείας και τη μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του Κουέστα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυνηγάνε το γκολ. Στο 61′ ωραία κάθετη πάσα προς τον Λάρσον, εκείνος πέρασε τον Γκαραβέλη, δεν κατάφερε να πλασάρει, όμως την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Γκάμα που με δυνατό αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-0.

Ο Άρης συνέχιζε να κυριαρχεί και να ψάχνει το 5ο γκολ, αλλά στο 78′ το σουτ του Γκάμα, μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε σε σώματα αμυντικών και κατέληξε κόρνερ.

Άρης: Κούεστα, Βέλεθ(66΄Μπα), Δεληζήσης, Ρόουζ, Κόρχουτ, Σάσα(66΄ Μπακούτσης), Τόνσο, Λάρσον, Φετφατζίδης, Γκάμα, Ιντέγε(56΄ Μαρτίνες).

Βόλος: Γκαραβέλης, Τσίκα(73΄Μήτογλου), Διαμαντής, Ντεντάκης, Φερράρι, Μαξ, Μπαλογιάννης, Μουνίθ(69΄Κυζιρίδης), Τσαούσης, Τόρες, Μάντζης.