«Καθάρισε» εύκολα με 4 γκολ η Ουνιόν Βερολίνου

Έχοντας την εμψύχωση των φίλων της η Ουνιόν Βερολίνου, κατάφερε άνετα να συντρίψει τη Μάιντς και να πάρει την πρώτη της νίκη στη Bundesliga

Η Ουνιόν Βερολίνου επικράτησε άνετα με 4-0 τη Μάιντς εντός έδρας, για την 3η αγωνιστική της Bundesliga. Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Φίσερ και μάλιστα με εμφατικό τρόπο.

Έχοντας αγώνα περισσότερο βρίσκεται στην 3η θέση με 4β, ενώ οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν την τρίτη τους σερί ήττα και βρίσκονται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι “νεοφώτιστοι” μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι χωρίς να σταματούν να πιέζουν τους φιλοξενούμενους, πράγμα το οποίο απέδωσε, αφού το σκορ άνοιξε πολύ γρήγορα για την Ουνιόν στο 13ο λεπτό με τον Κρούζε, με ασίστ του Μπέκερ.

Οι γηπεδούχοι έχοντας την κατοχή, πίεσαν αρκετά τη Μάιντς, κάνοντας αρκετές καλές φάσεις, κυρίως με τον Λεντς, ο οποίος ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα. Μία ανάσα από το 2-0 βρέθηκε ο Σκλότερμπουγκ, έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Λέντς καταλήγοντας όμως η μπάλα κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση, λίγα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου της αναμέτρησης. Η πρώτη καλή στιγμή για τη Μάιντς έγινε από τον Μποέτιους, με μία δυνατή κεφαλιά που απομάκρυνε στο τέλος ο Μπέκερ. Άλλη μία καλή ευκαιρία που είχε η ομάδα του Μπιερλόζερ να ισοφαρίσει, ήταν στο 39΄με τον Κούντε, έπειτα από ένα δυνατό σουτ η μπάλα βγήκε άουτ.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 με τον Ίνγβάρτσεν που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, με την βοήθεια του Τρίμελ. Η άμυνα της Ουνιόν ήταν βράχος και δεν έδωσε περιθώρια στην Μάιντζ, που ξεκίνησε να γίνεται πιο επιθετική.

Η επίθεση όμως της ομάδας του Φίσερ δε σταμάτησε εκεί, αφού  «μοίρασαν» βροχή τα γκολ στη Μάιντζ, η οποία μετράει ήδη άλλη μία ήττα από την δεύτερη αγωνιστική, όπου ηττήθηκε ξανά με 4 γκολ, στην αναμέτρηση με την Στουγκάρδη (4-1).

Το 3-0 υπέρ της Ουνιόν Βερολίνου έκανε ο Φρίντριχ στο 63′, ενώ το σκορ σφράγισε αμέσως μετά βάζοντας το 4ο γκολ, ο Πονγιαπαλο λίγο μετά την άφιξη του στο παιχνίδι στο 64′. Οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν άνετα τη νίκη από την πιεστική αλλά όχι αποδοτική Μάιντζ, επικρατώντας της με 4-0 στην έδρα της.

Ουνιόν Βερολίνου (Φίσερ): Κρούζε (Πονγιαπαλο 64′), Ινγκβάρτσεν (Έντο 82′), Μπέκερ (Μπόλτερ 64′), Πρέμελ, Αντρίτς (Γκρίεσμπεκ 82′), Λεντς, Κνότσε, Τρίμελ (Ράισον 69′), Σκλότερμπεγκ, Φρίντριχ, Λούτε

Μάιντς (Μπιερλόζερ): Τσέντερ, Μπροσίνσκι, Χακ, Σεν Τζούστ, Βενέ (Κάρικολ 71′), Μποέτιους, Λάτσα, Κούντε (Νούμπελ 60′),  Κουέισον (Κίλιαν 71′), Ονσίβο, Ματετά (Μπόργκαρντ 60′)