Καθάρισε με Φέλιξ η Ατλέτικο, συνεχίζει νικηφόρα η Μπάγερν Μονάχου

Ανατροπή στην ανατροπή έκανε η Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στην Σάλτσμπουργκ, το “2 στα 2” πέτυχε η Μπάγερν Μονάχου κόντρα στη Λοκομοτίβ.

Νίκη στο φινάλε πέτυχε η Ατλέτικο Μαδρίτης με 3-2 επί της Σάλτσμπουργκ στο Γουάντα Μετροπολιτανο στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου του Champions League. Δύο γκολ του Φέλιξ και ένα του Γιορέντε ήταν αρκετά για τη νίκη και τους πρώτους τρεις βαθμούς.

Στα 35 εντός έδρας ματς Champions League με τον Ντιέγκο Σιμεόνε στον πάγκο της, αυτή είναι μόλις η 4η φορά που η Ατλέτικο έχει δεχτεί πάνω από ένα γκολ μετά από τους αγώνες με Μπενφίκα (2015), Τσέλσι (2017) και Γιουβέντους (2019).

Η πρώτη καλή στιγμή για την Ατλέτικο ήταν μόλις στο 14’ όταν το ψαλιδάκι του Φέλιξ τράνταξε το δοκάρι, με την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε να μην μπορεί να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Τελικά στο 29’ ο Μάρκος Γιορέντε άνοιξε το σκορ για τους “ροχιμπλάνκος” με σουτ εκτός περιοχής, για το 1-0.

Πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια η Σάλτσμπουργκ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Καμαρά εκμεταλλεύτηκε το λάθος βηματισμό του Ερέρα, η μπάλα έφτασε στον Σομποζλάι, ο οποίος με εντυπωσιακό τελείωμα έφερε στα ίσα το ματς για το 1-1 της Ζάλτσμπουργκ στο 40ο λεπτό.

Η ψυχολογία ήταν με το μέρος των φιλοξενούμενων και στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου ημιχρόνου στο 46’ο Μπερίσα έκανε την ανατροπή, σημείωσε το 2-1 για τους Αυστριακούς στο “Γουάντα Μετροπολιτάνο”.

Ωστόσο οι πανηγυρισμοί δεν κράτησαν για πολύ και στο 52’ ο Φέλιξ έκανε το 2-2 προ κενής εστίας μετά από ωραία συνεργασία με τον Κορέα.

Ανατροπή στην ανατροπή έκανε η Ατλέτικο Μαδρίτης στο 85’ με τον Ζοάο Φέλιξ να διαμορφώνει το 3-2 και να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Σκόρερ: 29′ Γιορέντε, 52′, 85’ Φέλιξ / 40′ Σομποζλάι, 47′ Μπερίσα

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Τρίπιερ, Σάβιτς, Φελίπε, Λόντι (82′ Ερμόσο), Κορέα, Κόκε, Ερέρα (82′ Τορέιρα), Γιορέντε, Ζοάο Φέλιξ, Σουάρες (82′ Λεμάρ)

Σάλτσμπουργκ: Στάνκοβιτς, Κρίστενσεν, Ραμάλιο, Βέμπερ (63′ Ονγκουενέ), Ούλμερ, Εμεπού, Καμαρά, Γιουνούζοβιτς (63′ Ασιμέρου), Σζόμποσλαϊ, Ντάκα (30′ Κοϊτά (83′ Οκαφόρ)), Μπερίσα

Λοκομοτίβ Μόσχας – Μπάγερν Μονάχου 1-2

Το 2Χ2 στον 1ο όμιλο του Champions League έκανε η Μπάγερν Μονάχου απέναντι στη Λοκομοτίβ Μόσχας με 2-1, ζορίστηκε, αλλά ένα γκολ στο φινάλε ήταν αρκετό, για να φύγει με το τρίποντο από την ρωσική πρωτεύουσα.

Το φαβορί έμοιαζε να είναι οι Γερμανοί καθώς στο 13’ σκόραραν με τον Γκορέτσκα, μετά από υπέροχη ανάπτυξη και σέντρα του Παβάρ.

Οι συνεχείς επισκέψεις στhν εστία του Νόιερ μετατράπηκαν σε γκολ, στο 70′, με τον Αντόν Μίραντσουκ να εκτελεί με τη μια για το 1-1 και να βάζει πολύ δύσκολα στην ομάδα του Φλικ.

Τελικά ένα γκολ του Κίμιχ στο 79ο λεπτό διαμόρφωσε το 2-1, το γυριστό σουτ από την ασίστ του Μαρτίνεθ έδωσε και πάλι προβάδισμα στους Βαυαρούς, αυτό και ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Λοκομοτίβ Μόσχας (Μάρκο Νίκολιτς): Γκιλιέρμε, Ζιβογκλιάντοβ, Τσόρλουκα, Κερκέιρα, Ρίμπους, Ιγκνατίεβ (76′ Ζεμαλεντίνοβ), Κούλικοβ (89′ Λισάκοβιτς), Μίραντσουκ, Κρικόβιακ, Σμολόβ (75′ Ριμπτζίνσκι), Ζε Λουίς

Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Παβάρ, Ζίλε, Αλάμπα, Ερναντέζ, Κίμιχ, Γκορέτσκα (46′ Μαρτίνεθ), Τολισό, Μίλερ (46′ Γκνάμπρι), Κομάν (69′ Κόστα), Λεβαντόφσκι