“Καθάρισε” για την ΑΕΚ ο Γαλανόπουλος

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα έδωσε η ΑΕΚ που επικράτησε με 1-0 της Ξάνθης, στα Πηγάδια στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής και στη πρεμιέρα του δευτέρου γύρου της Σούπερ Λιγκ 1.

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης πέτυχε ο Κώστας Γαλανόπουλος στο 83′, σημειώνοντας το πρώτο του γκολ στην σεζόν. Η Ξάνθη έμεινε με δέκα παίκτες χάρη στην αποβολή του Φασίδη στο 77ο λεπτό και στη συνέχεια έδωσε το αριθμητικό πλεονέκτημα στην Ένωση, που το εκμεταλλεύτηκε και βρήκε το γκολ της νίκης.

Η ΑΕΚ πλέον ανέβηκε στους 24 βαθμούς και στην τρίτη θέση, ενώ η Ξάνθη παρέμεινε στους 19.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο αγώνας ήταν ντεμπούτο και για τους δύο προπονητές των ομάδων, τόσο για τον Γιώργο Παράσχο, όσο και για τον Μάσιμο Καρέρα.

Με την έναρξη του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο με την ΑΕΚ να είναι αυτή που είχε την πρώτη καλή στιγμή. Στο 13’ ο Πέτρος Μανταλος επιχείρησε το σουτ, έπειτα από την υπέροχη ατομική προσπάθεια του, ωστόσο κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ απείλησε ξανά μετά την συνεργασία των Λιβάγια και Ολιβέιρα, αλλά το συρτό σουτ του Πορτογάλου κατέληξε στην αγκαλιά του Αμπάντ.

Ο Λιβάγια απείλησε ξανά στο 20’, κέρδισε τις κόντρες, επιχείρησε μακρινό σουτ, αλλά ο Αμπάντ μπλόκαρε την μπάλα και κράτησε την εστία ανέπαφη.

H AEK κυκλοφορούσε την μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να βρει χώρους προς την εστία του Αμπάντ. Μέχρι την ανάπαυλα δεν άλλαξε κάτι στο σκορ με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια ισοπαλίας 0-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο 46’, ο Κρίστισιτς προσπάθησε να νίκη τον κίπερ των γηπεδούχων, όμως ο Αμπάντ έδιωξε με δυσκολία.

Πρώτη καλή στιγμή για την Ξάνθη στο ματς στο 63’. Ο Σόσα έπιασε ωραίο σουτ στην κίνηση όμως η μπάλα πέρασε έξω απ’ το αριστερό δοκάρι του Μπάρκα.

Στο 67’ ο κ. Ζαχαριάδης υπέδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Χουλτ από τον Φασίδη, αλλά στο ριπλέι και μετά την χρήση VAR, φάνηκε πως δεν υπάρχει επαφή, με τον διαιτητή να παίρνει πίσω την αρχική του απόφαση.

Ο Φασίδης στο 77’ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 83’. Η μπάλα στρώθηκε στον Λιβάγια, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση,αλλά ο Αμπάντ έδιωξε σε κόρνερ με τα πόδια.

Μετά τις συνεχόμενες απειλές η ΑΕΚ τελικά στο 84’ βρήκε το γκολ που της χάρισε την νίκη με τον Γαλανόπουλο. Σε μια φάση διαρκείας ο Λιβάγια πέρασε στον Κρίστισιτς, ο οποίος πλάσαρε για τον Ολιβέιρα, ο Σόσα έβαλε την προβολή, η μπάλα στρώθηκε στον Γαλανόπουλο και ο 22χρονος χαφ με τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Σκόρερ: 84′ Γαλανόπουλος

Κίτρινες: Τζουρίτσκοβιτς, Μπαριέντος, Καμαρά, Φασιδης/ Σβάρνας

Κόκκινες: Φασιδης

ΑΕΚ (Καρερα): Μπάρκας, Οικονόμου, Σβάρνας(79’ Βέρντε), Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Χουλτ, Γαλανόπουλος, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Λιβάια(84’ Σιμοες), Ολιβέιρα(90+1’ Γιακουμάκης)

Ξάνθη ( Παράσχος): Αμπάντ, Στούργκεον, Φασίδης, Κοβάσεβιτς, Ντουρίσκοβιτς(70’ Ντε Αμορίμ), Μαλεζάς, Μπαριέντος(83’ Τερκί), Λισγάρας(85’ Εντουάρντο), Καρασαλίδης, Καμαρά, Σόσα