Καθάρισε και στο Περιστέρι ο Ατρόμητος

Ο Ατρόμητος πήρε άνετα την πρόκριση στους “8” του κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας του Απόλλωνα Σμυρνης με 2-1 στο Περιστέρι.

Τα τέρματα πετυχαν για τους Περιστεριώτες οι Μπρούνο και Μούγιακιτς, ενώ για τον Απόλλωνα ο Βαρκας.

Ντεμπούτο πραγματοποίησαν και τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα του Ατρομήτου ο Ντέιβιντ Κορτ και ο Αλέξανδρος Κατράνης.

* Ανανέωσε μεχρι το 2023 ο Κυριάκος Κιβρακίδης

* Στην εξέδρα βρέθηκε και ο Ουάρντα, του οποίου αναμένεται μόνο η επίσημη ανακοίνωση από την ομάδα.

Ορεξάτος μπήκε ο Ατρόμητος στον αγώνα και ανοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό. Επειτα από φάουλ του Ουμπιντες, πήρε την κεφαλιά ο Μπρούνο και στη συνέχεια ο Μούγιακιτς με κεφαλιά, έκανε το 1-0 για την ομαδα του Περιστερίου.

Ο Ατρόμητος απέιλησε εκ νέου στο 18ο λεπτό και είχε δοκάρι σε σουτ του Κωτσόπουλου.

Στο 32′ ο Κωτσόπουλος σούταρε, ο Αστράς απέκρουσε και στο ριμπάουντ ο Μουγιακιτς έκανε την προβολή, αλλά δεν κατάφερε να πλασάρει εύστοχα,

Στο 44ο λεπτό νέα μεγάλη ευκαιρία για τους Περιστεριώτες, με το σουτ του Κωτσόπουλου εξω από την περιοχή, όμως ο Αστράς απέκρουσε δύσκολα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αν και μπήκε ο Απόλλωνας πιο απειλητικά, δέχτηκε το δεύτερο γκολ στο 63′. Ο Κατράνης έκανε την παράλληλη σέντρα αό τα αριστερά, με τον Μπρουνο απο την μικρή περιοχή έκανε την προβολή, κάνοντας το 2-0.

Η απάντηση του Απόλλωνα ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Ελ Χέλβε εκτέλεσε το φάουλ, η μπαλα έσκασε μπροστά στον Θεοδωράκη, δεν μπλόκαρε την μπαλα και στην επαναφορά ο Βάρκας έκανε το πλασέ για το 2-1.

Η συνέχεια ηταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Ατρόμητο να κρατάει τη νίκη και να προκρίνεται στα προημιτελικά του κυπέλλου

Κίτρινες: Καρασαλίδης- Ριβέρο

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κάναντι): Θεοδωράκης (77′ Μανδάς), Καρασαλίδης, Ρισβάνης, Μούγιακιτς (46′ Στρούγγης) Ούμπιδες, Μάντσον, Νάτσος, Κωτσόπουλος, Μπρούνο, Κορτ (72′ Λαζαρίδης), Κατράνης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ. (Τεννές): Αστράς, Στάθης, Ναδάλες, Βαφέας, Λούκιτς, Αγροδήμος, Γαρουφαλιάς (83′ Κοντογιαννόπουλος), Βάρκας, Κοντοές (53′ Ελ Χέλβε), Ρώσση, Ριβέρο (66′ Γκίνο)