«Καθάρισε» με τεσσάρα η Μπάγερν-Νίκη και η Μάιντς

Η Μπάγερν επικράτησε απέναντι στη Λεβερκούζεν, όπως και η Μάιντς επί της Άιντραχτ, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Λεβερκούζεν-Μπάγερν Μονάχου

Νικήτρια με 4-2 αναδείχθηκε η Μπάγερν κόντρα στη Λεβερκούζεν, στην έδρα της δεύτερης.

Μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης ο Αλάριο έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως στο 27’ ο Κομάν έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Γκορέτσκα σκόραρε στο 42’ και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκνάμπρι πέτυχε το 1-3.

Στο 66’ ο Λεβαντόφσκι διαμόρφωσε το 1-4 για τους Βαυαρούς.

Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελικό 2-4 με τον Βιρτς.

Λειψία-Πάντερμπορβ

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκε η Λειψία με την Πάντερμπορν, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1.

Ο Σικ στο 27ο λεπτό άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι έμειναν να αγωνίζονται με δέκα παίκτες στο 43’ μετά την αποβολή του Ουπαμεκανό.

Λίγο πριν το τέλος, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Στροχντικ ήρθε να διαμορφώσει το τελικό 1-1 της αναμέτρησης.

Φορτούνα Ντίσελντορφ-Χόφενχαϊμ

Την ίδια ώρα ισόπαλη με 2-2 ήρθε και η Φορτούνα Ντίσελντορφ με τη Χόφενχαϊμ.

Από νωρίς, μόλις στο 5ο λεπτό ο Χενινκς έγραψε το 1-0 για τους γηπεδούχους, αλλά έντεκα λεπτά αργότερα ο Νταμπούρ έφερε το ματς στα ίσα.

Νωρίτερα μάλιστα, στο 9ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Χιούμπνερ.

Ο Ζούμπερ στο 61’ έκανε το 1-2, αλλά στο 76’ με εύστοχο πέναλτι ο Χενινγκς πέτυχε το τελικό 2-2.

Άιντραχτ-Μάιντς

Τη νίκη κόντρα στην Άιντραχτ πήρε η Μάιντς με 2-0, στην έδρα της πρώτης.

Ο Νιακατε στο 43’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 0-1 για τη Μάιντς. Ο Κούντε στο 77’ ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 0-2 για τη Μάιντς.