Καθάρισε νωρίς η Έβερτον

Η Έβερτον πήρε εύκολα την νίκη κόντρα στην Μπέρνλι με 2-0 στο «Γκουτισον Παρκ» στο πλαίσιο της 37ης αγωνιστής της Πρέμιερ Λιγκ, μετρώντας πλέον 53 βαθμούς.

Από την αρχή του παιχνιδιού η Έβερτον είχε το πάνω χέρι και την κατοχή χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στην Μπέρνλι. Οι γηπεδούχοι μόλις στο 17’ άνοιξαν το σκορ με το αυτογκόλ του Μι. Ο Ριτσάρλισον επιχείρησε το σουτ από την περιοχή όμως ο Μι στάθηκε άτυχος, καθώς βρήκε την μπάλα στην προσπάθεια του να κόψει και την έστειλε αντίθετα από την κίνηση του τερματοφύλακα στα δίχτυα της ομάδας του.

Λίγα λεπτά αργότερα στο 20’ ο Κόουλμαν πέτυχε και το δεύτερο γκολ για τα «Ζαχαροτά», πήρε το ριμπάουντ μπροστά από το τέρμα,στέλνοντας την την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Μπέρνλι ήταν να πετύχει ένα γκολ με τον Μπαρνς στο πρώτο ημίχρονο το οποίο όμως ο διαιτητής ακύρωσε για οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον προσπαθούσε να βρει ακόμα ένα γκολ ενώ η φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να βρουν χώρο στη περιοχή της Έβερτον χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Ο Γουντ προσπάθησε να απειλήσει όμως ο Πικφορντ ήταν σε ετοιμότητα στο 60’ όμως η καλύτερη στιγμή στο δεύτερο μέρος ανήκει στους γηπεδούχους και τον Λουκμαν, ο οποίος από το όριο της περιοχής σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι χάνοντας τεράστια ευκαιρία για το 3-0.

Σκόρερ: 17’ Μι (αυτ), 20’ Κόουλμαν

Έβερτον: Πικφορντ, Κόουλμαν, Κιν, Ζουμά, Ντίνι, Σνιντερλεν, Γκεγέ, Ριτσάρλισον(49’ Γουόλκοτ), Σίγκουρντσον(90+1 Τζαγκιέλκα), Μπερναντ(79’ Λουκμαν) , Κάλβερτ-Λιούιν

Μπέρνλι: Χιτον, Τέιλορ, Μι, Ταρκόφσκι, Λοουτον, Μπρέιντι, Κορκ, Γουέστγουντ(69’ Μσνέιλ), Γκούντμουντσον,Γουντ, Μπαρνς (70’ Βιντρα)